Џозеф Фредерик Волет Дес Барес

Џозеф Фредерик Волет Дес Барес (22 ноември 1721 година[1] или април-мај 1729 година  – 24 или 27 октомври 1824 година) бил канадски картограф кој служел во Седумгодишната војна, како помошник на генералот Џејмс Волф. Подоцна продолжил да служи како поручник-гувернер на Кејп Бретон, а подоцна и како поручник-гувернер на островот Принц Едвард.

Дес Барес

Дес Барес, исто така, го создал монументалниот четиритом Атлантик Нептун, кој бил најважната збирка на мапи, графикони и погледи на Северна Америка објавена во осумнаесеттиот век.[2] Полковникот Дес Барес бил погребан со неговата сопруга во криптата на црквата Свети Ѓорѓи, Халифакс, Нова Шкотска .

Ран живот уреди

Дес Барес, за кој се смета дека доживеал важни промени во историјата на Нова Шкотска, се смета дека е роден во Базел, Швајцарија (иако бил предложен и Монбелијар ) и бил член на семејство на Хугенот. Неговите родители биле Џозеф-Леонард Валет ДесБар и Ен-Кетрин Кивје и тој бил најстариот од нивните три деца. Дес Барес читал математика и уметност на Универзитетот во Базел, студирајќи кај Џон и Даниел Бернули. По завршувањето на студиите заминал во Англија.[3] Таму се запишал на Кралската воена академија, Вулвич. Таму Дес Барес се обучил да стане воен офицер и студирал за воен геодет. Неговата обука, исто така, му користела подоцна во животот за геодетство, правење карти и крајбрежни карти. Во 1756 година тој бил овластен во кралските Американци.

Седумгодишна војна уреди

 
Споменик на Џозеф Фредерик Волет ДесБарес , црквата Свети Ѓорѓи (Тркалезна), Халифакс, Нова Шкотска

Во 1756 година Дес Барес отпловил за Северна Америка и бил со флотата на Едвард Боскавен кога ја нападнал тврдината Луисбург во 1758 година. Тој се истакнал со заземањето на француското опстојување во Кенингтон Ков.[3] Наскоро тој бил ставен да работи на цртање на Заливот Сент Лоренс и приодите кон Квебек, информации што ќе се користат следната година во нападот на Волф врз градот Квебек. Во 1760 година бил во Халифакс за да подготви планови за одбраната на градот и поморскиот двор.

Џонатан Бини и ДесБарес се сретнале со шефовите на Микмав во Арихат , Нова Шкотска, во 1761 година и склучиле траен мир.[4]

До 1762 година тој бил испратен во Њуфаундленд за да го испита Харбор Грејс и Карбонеар и да подготви планови за нова одбрана на пристаништето за да ги замени оние уништени од Французите. Џејмс Кук бил испратен како негов помошник. (Дес Барес можеби се сретнал со Кук порано или во Луисбург или во Халифакс.)[3]

Замок Фредерик уреди

Дес Барес основал имот од 8.000 хектари (3.200 хектари) во Фалмут, Нова Шкотска, познат како замокот Фредерик, кој служел како негова база на операции од 1764 година додека не се вратил во Англија во 1773 година. Пописот на Нова Шкотска од 1770 година покажува дека имал замок Фредерик персонал од 41 маж, 13 жени, 5 момчиња и 33 девојчиња. Една од жените, Мери Канон, служела како домаќинка и управител на замокот Фредерик од 1764 до 1794 година. Таа, исто така, управувала со земјоделците-закупци на земјиштето на Дес Барес од 20.000 хектари (8.100 ха) во Татамагуш, 40.000 Њу 6,00 хектари (1). Бранзвик и приближно 15.000 хектари (6.100 ха) во Макан, Напан и Минуди. Неговите имоти во Татамагуш ја формирале западната крајбрежна граница на грантот од Филаделфија.

Атлантски Нептун уреди

Дес Барес направил многу мапи на Атлантикот, мапирајќи го брегот на Северна Америка од Њуфаундленд до Њујорк. Неговото истражување на брегот на Нова Шкотска траело околу десет години поради неговата должина и сложеност. Дес Барес бил огорчен од работата, велејќи: „Речиси и да нема познат брег толку многу вкрстен со заливи, пристаништа и потоци како што е овој“ „и преливот од него е толку полн со острови, карпи и гребени колку што се речиси безброј.[3]:115 Истражувањето било спроведено во лето, а во зима тој се повлекол во замокот Фредерик за да ги комплетира своите графикони и цртежи. Неговото најзначајно дело е Атлантскиот Нептун. Во 1774 година, под раководство на Британскиот адмирал, Дес Барес ги составил и уредувал неговите и многу други табели и мапи на источна Северна Америка. Завршеното дело било објавено во 1777 година, а Адмиралитетот го чинело околу 100.000 фунти.[3]

Гувернер уреди

 
Џозеф Фредерик Волет Дес Барес со мапи на Атлантскиот Нептун, Сиднеј, Нова Шкотска

За да се приспособи на пристигнувањето на лојалистите на Обединетата империја, Кејп Бретон бил создаден како посебна колонија од Нова Шкотска (како што бил Њу Бранзвик), а Дес Барес служел како гувернер на Кејп Бретон од 1784 до 1787 година. Тој го изнел оригиналниот план на главниот град Сиднеј.[5] Подоцна бил гувернер на островот Принц Едвард од 1804 до 1812 година. Универзитетот Далхуз има голем број предмети на полковникот Дес Барес во една од своите архивски збирки. 

Тој починал на 102-годишна возраст, а датумот на неговата смрт на различни начини се наведува како 24 и 27 октомври. Полковникот Дес Барес е погребан во црквата Свети Ѓорѓи, Халифакс, Нова Шкотска . Додека бил погребан покрај неговата сопруга Марта, го оставиле неговата љубовница Мери Канон и нивните четири деца. Неговиот погреб се одржал во кружната црква Свети Ѓорѓи во 1824 година.

Публикации уреди

 • Атлантскиот Нептун (атлас на Источна Северна Америка)

Наследство уреди

Следниот пат е именуван по ДесБарес:

 • Ул. Дес Барес, Сиднеј, Нова Шкотска

Поврзано уреди

 • Воена историја на Нова Шкотска
 • Список на картографи

Наводи уреди

 1. French, Josephine, уред. (1999). Tooley's Dictionary of Mapmakers. Tring, England: Map Collector Publications Limited. стр. 360. ISBN 0906430143.
 2. The Atlantic Neptune Lloyd A. Brown The Pennsylvania Magazine of History and Biography Vol. 67, No. 4 (Oct. 1943), pp. 377–381 Published by: The Historical Society of Pennsylvania
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Jerry Lockett. Captain James Cook in Atlantic Canada. The adventurer & Map Maker's Formative Years. Formac Publishing Company Limited, Halifax, NS. 2011.
 4. „Obituary“. Архивирано од изворникот на 2013-01-24. Посетено на 2022-04-28.
 5. Douglas B. Foster, "Des Barres the Town Planner" The Nova Scotia Historical Quarterly, Volume 5, Number 2, 1985

Дополнително читање уреди

 • Роберт Џеј, Морган, „Основачот на Дес Барес“
 • Стивен Б. Мекфи, „Des Barres и неговите современи мапи“
 • Даглас Б. Фостер, „Des Barres the Town Planner“
 • Лоис К. Кернаган, „„Најизвонреден гениј“: Приватниот живот на Џ.Ф.В. Дес Барес“
 • Мери Елен Рајт, „Дојде доцна господине гувернер. Зошто не дојдеш порано?“

Надворешни врски уреди