Џовани Батиста Саси

Џовани Батиста Саси (1679 во Милано – 1762 во Милано) бил италијански сликар, активен главно во Милано и во другите области на Ломбардија, кој сликал во доцнобарок и рококо стил.

Џовани Батиста Саси
Олтар на Саси во црквата „Сан Зено ал Форо“ во Бреша
Роден(а)1679
Милано
Починал(а)1762
Милано
НационалностИталијанец
Познат(а) поСликар

Биографија

уреди

Роден во Ломбардија, прво учел сликарство со Федериго Панса,[1] потоа се преселил да студира сликарство во студиото на неаполскиот сликар Франческо Солимена. Неговите први дела во Милано датираат од 1716 година. Во црквата Сан Пјетро во Верзоло во Павија, над олтарот, има платно што ги прикажува Богородица и Детето со Свети Бернард, датирано од 1713 година, а во црквата Сан Џовани Домнарум олтарниот дел со Свети Андреј. Неговиот брат бил префект на Амброзиска академија и со тоа член на Академијата за дизајн. Тој насликал фрески за Палацо Модилјани во Лоди, Палацо Брентано од Корбета, каде што работеле други уметници како Матија Бортолони, Џовани Анџело Борони, Џовани Антонио Куки и Фердинандо Порта. Тој помогнал во фреската, заедно со Куки, на таванот на црквата Сан Франческо од Асизи во Бреша. Тој, исто така, го насликал олтарното парче за главниот олтар со Богородица и дете со Свети Зенон, Рустицијано и Винченцо де Паоли за црквата Сан Зено ал Форо од Бреша.

Неговото ремек дело било декорацијата на капелата на Свети Стефан од Дуомо ди Монца, каде што го насликал Погребот на Свети Стефан во 1723 година. Меѓу неговите ученици бил и Франческо Лондонио.

Наводи

уреди
  1. Supplemento alla Serie dei trecento elogi e ritratti degli uomini i più illustri in Pittura, Scultura, e Architettura. by Pellegrino Antonio Orlandi, published by Stamperia Allegrini, Pisoni, e comp, Florence (1776); column 664.

Библиографија

уреди
  • Michael Bryan (1886). Robert Edmund Graves (уред.). Dictionary of Painters and Engravers, Biographical and Critical. I A-K. London: George Bell and Sons. стр. 160. (Original from the Fogg Library; digitized May 18, 2007)