Џоан Колинс (англиски: Joan Collins) (23 мај 1933, Падингтон, Лондон, Обединето Кралство) е англиска глумица.

Џ. Колинс во „Drive Hard, Drive Fast“, 1973 г.

Животопис уреди

Џоан Колинс е родена во 1933 година. Таа е омажена за режисерот Перси Гибсон.

 
Џ. Колинс во филмот „ I Believe in You“, 1952 г.

Кариера уреди

 
Џ. Колинс во филмот „Empire of the Ants“, 1977 г.

Колинс стекнала слава со улогата на Алексис во телевизиската серија „Династија“. Во 1983 година, таа добила ѕвезда на Холивудската патека на славните. Исто така, таа глумела и во филмот „Најдобрите мигови од животот“, како и во телевизиската серија „Бенидорм“.

 
Џ. Колинс во 2010 г.

Покрај со глумата, Колинс се занимавала и со пишување: во 2014 година ја издала автобиографската книга „Страст за живот“. Исто така, таа има сопствена козметичка линија „Joan Collins Timeless Beauty“.[1]

 
Џ. Колинс на телевизискиот фестивал во Монте Карло, 2012 г.

Наводи уреди

  1. Наташа Спирова, „Џоан Колинс пишува книги, Меги Смит жнее награди“, Антена, број 853, 31.10.2014, стр. 10-11.