Џеј Бекенстајн


Џеј Бекенстајн (роден на 14 мај 1951 во Бруклин, Њујорк) — саксофонист и основач на легендарната американска група Spyro Gyra. Исто така поседува студио во Њујорк наречено BearTracks. Тој е пионер во мешањето на џез со салса, румба и поп музиката.

Џеј Бекенстајн
JayBeckensteinPerforming.jpg
Роден 14 мај 1951( 1951-05-14)
Бруклин, Њујорк

Тој исто така го свирел солото на песната Another Day на американската прогресивна метал група Dream Theater, од албумот Податотекаs and Words.

Надворешни врскиУреди