Џамија Путра

Џамијата Путра е муслимански храм кој се наоѓа во Путраџаја, Малезија. Објектот бил изграден во 1999 година и може да прими до 15,000 верници[1].

Џамија Путра
Putra Mosque, Putrajaya.jpg
Основни податоци
МестоПутраџаја , Малезија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

НаводиУреди

  1. „Putra Mosque“. Tourism Malaysia. Посетено на 25 May 2014.