Љаник — село во Србија во општина Прешево во Пчињскиот Округ. Селото се наоѓа во Прешевската долина, веднаш до границата со Македонија и автопатот Е75. Според пописот од 2002, селото имаше 29 жители [1] (според пописот од 1991, селото имало 51 жител). Селото е високопланинско и се наоѓа во Прешевскиот дел на Скопска Црна Гора.

Љаник
албански Laniku
село
Љаник is located in Србија
Љаник
Љаник
Координати: 42°18′47″N 21°49′05″E / 42.31306° СГШ; 21.81806° ИГД / 42.31306; 21.81806
Држава Србија
ОкругПчињски Округ
ОпштинаОпштина Прешево
Население (2002)
 • Вкупно29
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Економија

уреди

Населението главно се занимава со земјоделство и живинарство.

Демографија

уреди

Во селото живеат 27 полнолетни жители, а просечната старост на населението изнесува 61,7 години (56,8 кај мажите и 68,6 кај жените). Во селото има 26 домаќинства, а просечниот број на членови по домаќинство е 2,42.

Ова село е во потполност населено со Срби (според пописот од 2002 година).

График промена на бројот на население во текот на 20. век
Етнички состав според пописот од 2002 во Србија[2]
Срби
  
29 100,0%
непознато
  
0 0,0%

Наводи

уреди
  1. Popis stanovništva, domaćinstava i Stanova 2002. Knjiga 1: Nacionalna ili etnička pripadnost po naseljima. Republika Srbija, Republički zavod za statistiku Beograd 2003. ISBN 86-84433-00-9
  2. Књига 1, Становништво, национална или етничка припадност, подаци по насељима, Републички завод за статистику, Београд, февруари 2003, -{ISBN 86-84433-00-9}-

42°21′38″N 21°38′55″E / 42.36056° СГШ; 21.64861° ИГД / 42.36056; 21.64861