Јуник е село и општина во округот Ѓаковица во западниот дел на Косово.

Јуник
Junik
Село и општина
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Kosovo" nor "Шаблон:Location map Kosovo" existsЛокација во Косово
Координати: 42°29′N 20°17′E / 42.483° СГШ; 20.283° ИГД / 42.483; 20.283Координати: 42°29′N 20°17′E / 42.483° СГШ; 20.283° ИГД / 42.483; 20.283
ДржаваРепублика Косово
ОкругЃаковица
Општина2008
Површина
 • Село и општина86,2 км2 (333 ми2)
Население (2011)
 • Село и општина6.078
 • Густина78,2/км2 (2,030/ми2)
 • Градскo6.053
Повик. бр.+381 390
Мреж. местоMunicipality of Junik