Источен југурски јазик

(Пренасочено од Југурски јазик)

Источниот југурски јазикмонголски јазик кој се зборува во Кина. Зборот „источен“ е додаден на името за да се направи разлика од истоимениот западен југурски јазик. Оваа разлика е направена од кинеските јазичари, за да направата разлика од монголскиот источен југурски и турскиот западен југурски јазик. Двата јазика се зборуваат од истиот народ Југури. За говорниците на источниот југурски се верува дека се пасивни двојазични говорници, каде го зборуваат мајчиниот и стандардниот монголски јазик.[1]

Источен југурски јазик
Застапен воКина
ПодрачјеГансу
Говорници4,000  (2007)e17
Јазично семејство
монголски
  • широнголски
    • источен југурски јазик
Јазични кодови
ISO 639-3yuy

Наводи уреди

  1. Stephen Adolphe Wurm, Peter Mühlhäusler, Darrell T. Tyron, International Council for Philosophy and Humanistic Studies (1996). Atlas of languages of intercultural communication in the Pacific, Asia, and the Americas, Volume 2, Part 1. Walter de Gruyter. стр. 822. ISBN 3-11-013417-9. Посетено на 2010-10-31.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Литература уреди

  • 保朝鲁 [Bolquluu]; 贾拉森 [Jalsan] (1991), 《东部裕固语和蒙古语》 [Eastern Yugur and Mongolian], Inner Mongolia People's Publishing House.

Надворешни врски уреди