Јосиф Карајовански

Јосиф Карајовански ( 1899роден во Дебел Даб, Пиринска Македонија, Бугарија — ? ) — македонски борец за човекови права, активист за обединета и независна Македонија. Жртва на комунистичкиот режим во Бугарија.[1]

Јосиф Карајовански
Роден 1899 година
Дебел Даб, Влахи, Пиринска Македонија, денеc Бугарија
Националност Македонец

Животопис уреди

Бил предан јатак, помагал во криењето на илегалната чета на Герасим Тодоров, ја помагал материјално надвор од своите можности и се што било во негова сопственост (вклучувајќи го и својот дом), го ставил на располагање на четата. Осуден е на петнаесет години строг и темничен затвор. Во затворите и лагерите на островот Персин (логорот Белене), одлежал околу осум и пол години. Јосиф важел за стар македонски борец.[1]

Поврзано уреди

Георги Карајовански

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Монев, Крум. Зловещата - 1948 год. за Пиринска Македония. Горна Џумаја. стр. 73.