Георги Карајовански

Георги Јосифов Карајовански ( 1927 во Дебел Даб, Пиринска Македонија, Бугарија — Починат во Пиринска Македонија, Бугарија) — македонски активист. Жртва на комунистичкиот режим во Бугарија.[1]

Георги Карајовански
Роден 1927 година
Дебел Даб, Пиринска Македонија, денеc Бугарија
Националност Македонец

Животопис уреди

Бил јатак на илегалната чета на Герасим Тодоров и нејзин курир, поради што бил испратен во концентрационен логор на принудна работа. Во логорот поминал две години.[1]

Поврзано уреди

Јосиф Карајовански

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Монев, Крум. Зловещата - 1948 год. за Пиринска Македония. Горна Џумаја. стр. 112.