Јоргос Папаконстантину

Грчки економист и политичар

Јоргос Папаконстантину (грчки: Γιώργος Παπακωνσταντίνου, роден на 30 октомври 1961 во Атина, Грција) е грчки политичар и поранешен министер за животна средина, енергетика и климатски промени на Грција, а порано бил министер за финансии. Тој произлегува од партијата ПАСОК.

Јоргос Папаконстантину
Giorgos Papakonstantinou portrait crop.jpg
Министер за животна средина
На должноста
Стапил
17 јуни 2011
Премиер Јоргос Папандреу
Претходник Тина Бирбили
Министер за финансии
На должноста
7 октомври 2009 – 17 јуни 2011
Премиер Јоргос Папандреу
Претходник Јанис Папатанасиу
Наследник Евангелос Венизелос
Лични податоци
Роден(а) октомври 30 1961 (1961-10-30) (61 г.)[1]
Атина, Грција
Националност Грк
Партија ПАСОК
Живеалиште Атина, Грција
Занимање [политичар
Професија економист
Портал www.gpapak.gr

НаводиУреди

  1. „MEP profile - Giorgos PAPAKONSTANTINOU“. European Parliament. europarl.europa.eu. Посетено на 2009-10-09.[мртва врска]