Јован Поповиќ (сликар)

Јован Поповиќ (14 ноември 1810 – 25 септември 1864) бил српски сликар.[1][2][3][4][5][6]

БиографијаУреди

Поповиќ е роден во Опово во Банат во 1810 година.[7] Од 1839 година живеел во Белград. Прво го научил сликарството од Константин Данил, а подоцна академските студии ги продолжил во Виена на познатата Академија за ликовни уметности. Негови професори таму беа Џозеф фон Фирих и Леополд Купелвизер.[6]

Во 1845 година се вратил во Белград, но откако таму, не можејќи да добие провизии затоа што му биле давани на неговиот професионален ривал Димитрије Аврамовиќ, тој решил да се врати во Опово во Банат кон крајот на 1845 година и да се ожени со својата средношколска љубов. Кум му бил Јован Стерија Поповиќ.[8]

За него се смета дека ги сликал иконите во иконостасот на Српската православна црква Свети Никола во Долово, од 1853 до 1855 година. Поповиќ насликал портрети на луѓе, жени и деца, припадници на цивилното население како неговата современа колешка Катарина Ивановиќ .[8]

НаследствоУреди

Училиште во Нови Сад го носи името на Поповиќ.[9]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. Across the Danube: Southeastern Europeans and Their Travelling Identities (17th–19th C.). BRILL. December 1, 2016. ISBN 9789004335448 – преку Google Books.
  2. Deliso, Christopher (December 30, 2008). Culture and Customs of Serbia and Montenegro. ABC-CLIO. ISBN 9780313344374 – преку Google Books.
  3. Bogdanović, Jelena; Robinson, Lilien Filipovitch; Marjanović, Igor (September 1, 2014). On the Very Edge: Modernism and Modernity in the Arts and Architecture of Interwar Serbia (1918–1941). Leuven University Press. ISBN 9789058679932 – преку Google Books.
  4. „Jovan Popović (1810—1864)“. www.riznicasrpska.net.
  5. Norris, David A. (October 29, 2008). Belgrade A Cultural History. Oxford University Press, USA. ISBN 9780199704521 – преку Google Books.
  6. 6,0 6,1 „Arte - Jovan Popović - Portfolio“. www.arte.rs. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „auto1“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  7. Rokić, Vasa; Stevčić, Mirjana (September 30, 1971). „The Agriculture of the Socialist Republic of Serbia“. Export-Press.
  8. 8,0 8,1 „Arte - Jovan Popović - Biografija“. www.arte.rs. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „auto“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  9. „Основна школа "ЈОВАН ПОПОВИЋ" (српски). Посетено на 2020-01-05.

Надворешни врскиУреди