Јоаким IV Цариградски

Јоаким IV ЦариградскиВселенски патријарх од 1884 до 1887 година. Роден е во 1830 година, во Калимасија, Хиос.

Јоаким IV Цариградски
Вселенски патријарх
Joachim IV.jpg
ЦркваЦариградска патријаршија
СедиштеDerkes
Ракоположен1 октомври 1884
Службата завршила14 ноември 1886
ПретходникЈоаким III
НаследникДионисиј V
Други службиЛерински митрополит
Лични податоци
Световно имеНикола Кроусоулоудис
Роден5 јучи 1837
Калимасија, Хиос, Отоманско Царство
Починал15 февруари 1887(1887-02-15) (возр. 52)
Калимасија, Хиос, Отоманско Царство
ЗанимањеВселенски патријарх
Обр. установаХалкиско теолошко училиште

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

Links:

Духовни титули
Претходник
Јоаким III
Цариградски патријарх
1884–1887
Наследник
Дионисиј V