49°24′01″N 15°35′26″E / 49.40028° СГШ; 15.59056° ИГД / 49.40028; 15.59056

Јихлава (чешки Jihlava, [ˈjɪɦlava]; германски Iglau) — град во Чешката Република. Јихлава е административен центар на Височинскиот крај, илежи на истоимената Јихлавска Река (германски Игел) на старата граница на регионите Моравија и Бохемија. Градот е најстариот рударски град во Чешка и е околу 50 години постар од Кутна Хора.

Јихлава
Jihlava
Iglau
Град
Центарот на градот
Знаме
Грб
Земја Чешка
Регион Височински крај
Округ Јихлавски округ
Реки Јихлавска Река
Височина 525 м
Координати 49°24′01″N 15°35′26″E / 49.40028° СГШ; 15.59056° ИГД / 49.40028; 15.59056
Површина 78,85 км2
Население 50.676 (2006)
Првпат документиран 1233
Градоначалник Каролина Кoубова (2018-)
Часовен појас СЕВ (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) СЕЛВ (UTC+2)
Поштенски бр. 586 01
окација во Чешка
окација во Чешка
окација во Чешка
окација во Чешка
окација во Чешка
На Ризницата: Јихлава
Портал: [1] Jihlava;— official website

Збратимени градови

уреди

Надворешни врски

уреди