Јелак ― месност на Шар Планина. Се приоѓа од Попова Шапка и преку една патека која води кон север. На патеката се наоѓа планинарскиот дом на планинарскиот клуб Тетекс. Јелак се наоѓа на североисточната страна на Церипашина. Во близина на Јелак се наоѓа Студена Река.[1]

Јелак
Поглед кон Јелак
Поглед кон Јелак
ДржаваМакедонија
МестоШар Планина

Галерија

уреди


Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Стефановски, Живко (1981). Шар Планина. Тетово: Центар за информирање и издавачка дејност “Полог“- Тетово. стр. 38.

Надворешни врски

уреди