Јаловец (словенечки: Jalovec) — планина на Јулиските Алпи во Словенија. Со 2.645 метри надморска височина, ова е седми врв по височина во Словенија. Планината е сместена помеѓу алпските долини Тамар, Лошка Коритница и Трента. Окружена е со Мангарт на запад, Травник и Мојстровка на исток, и Понце на север.

Јаловец
Jalovec
Северната страна на Јаловец
Највисока точка
Надм. вис.2.645 м
Истакнатост511 м [1]
Друго имеJalovec
Географија
Јаловец на карта

Карта

МестоСловенија
ПокраинаSl
Матичен венецЈулиски Алпи

Надворешни врски уреди

  • „Јаловец - опис на патеките кои водат до него“. Hribi.net. Посетено на 30 мај 2008.
  • „Јаловец - карти и аерофотографии“. Geopedia.si. Геодетски институт на Словенија. Архивирано од изворникот на 2017-07-29. Посетено на 30 мај 2008.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Jalovec - peakbagger“. peakbagger.com. Посетено на 25 март 2015.

Надворешни врски уреди