Спортски клуб Јанг Фелоус Јувентус е швајцарски фудбалски клуб од градот Цирих.

Швајцарија ЈФ Јувентус
SC Young Fellows Juventus.png
Целосно имеСпортски клуб Јанг Фелоус Јувентус
Основан1992
СтадионСтадион Утогрунд
Цирих, Швајцарија
(Капацитет: 2,850)
СопственикШвајцарија Пјеро Боер
ТренерШвајцарија Салваторе Андракио
Лига1. Лига
2013–141. Лига, 2-ри
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

Клубот е основан во 1992 година со спојување на Јанг Фелоус Цирих и Јувентус Цирих. Во моментов се натпреварува во 1. Лига, третата лига по ранг во Швајцарија.

Бои и амблемиУреди

Официјалните бои на клубот се бела и црна ( ).

ТитулиУреди

Надворешни врскиУреди