Ѕержинска Гора

рид и највисока точка во Белорусија

Ѕержинска Гора (белоруски: Дзяржынская гара, Ѕјаржинскаја хара) — рид во Минската област, Белорусија и највисока точка во земјата. Висок е 345 метри[2] и се наоѓа во селото Скирмантово близу градот Ѕержинск, западно од Минск. Геолошки е сместен во Минското Возвишение — дел од возвишенијата наречени Белоруски Срт.

Ѕержинска Гора
Дзяржынская гара
Највисока точка
Надм. вис.345 м [1]
Заведена каконајвисока во земјата
Друго имеДзяржынская гара
Географија
Ѕержинска Гора на карта

Карта

МестоБелорусија
ПокраинаBY
Геологија
Видрид

Изворното име на ридот е „Света Гора“ (Святая гара), сменето во 1958 г. по блискиот град, а во чест на основачот на КГБ, Феликс Ѓержински (1877-1926).

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Ѕјаржинскаја Хара“ — Peakery посет. 18 февруари 2013 г (англиски)
  2. „Coordinates of the extreme points of the state frontier. Main Geographic Characteristics of the Republic of Belarus“. Land of Ancestors. 2011. Посетено на 9 September 2013.

Надворешни врски уреди