Ѓуров Дол (Долни Радеш)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Ѓуров Дол


Местоположба 41°33′45″N 22°21′15″E / 41.56250° СГШ; 22.35417° ИГД / 41.56250; 22.35417
Основни податоци
Место Долни Радеш
Општина Конче
Тип

 тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Ѓуров Долархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Долни Радеш. Претставува тумул од железното време.

На 1 км југоисточно од селото, кај составот на Радешка Река и Ѓуров Дол се наоѓа тумул со мали димензии, делумно обраснат во шума.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 327, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069