Ѓер-Мошон-Шопрон

Ѓер-Мошон-Шопрон
Győr-Moson-Sopron megye
Грб на округот
GyMSMegye.png
Регион Западен прекудунавски регион
Административен центар Ѓор
Површина 4.088,70 км2
Население 444.384 (2008)
Густина на населението 108,7 /км2
Број на населени места 182
Веб страница www.gymsmo.hu

Ѓер-Мошон-Шопрон (унгарски: Győr-Moson-Sopron megye) е еден од 19-те окрузи на Унгарија, кој се наоѓа во западниот прекудунавски регион.

Округот е сместен во северозападниот дел на Унгарија. Своите граници ги дели со Австрија и Словачка, како и со унгарските окрузи Комаром-Естергом, Веспрем и Ваш. Неговата површина изнесува 4.088,70 км2. Административен центар е градот Ѓор.

ДемографијаУреди

Округо Ѓор-Мошон-Шопрон зафаќа површина од 420.810 хектари и има население од 442.667 луѓе. Вкупно има 176.993 домови.[1]

ГалеријаУреди

ИзвориУреди

НаводиУреди

  1. [1] Податоците се ажурирани на 1 јануари 2007

Надворешни врскиУреди


35п| Окрузи на Унгарија
Бач-Кишкун  •  Барања  •  Бекеш  •  Боршод-Абауј-Земплен  •  Чонград  •  Фејер  •  Ѓер-Мошон-Шопрон  •  Хајду-Бихар  •  Хевеш  •  Јас-Наѓкун-Солнок  •  Комаром-Естергом  •  Ноград  •  Пешта  •  Шомоѓ  •  Саболч-Сатмар-Берег  •  Толна  •  Ваш  •  Веспрем  •  Зала  •  Фотографии