The Witcher 3: Wild Hunt

видеоигра од 2015 година

Вештерот 3: Див лов (полски: Wiedźmin 3: Dziki Gon) е акциона, видео игра со отворен свет, создадена од полскиот производител на игри „CD Projekt RED“.[3] Најавена во февруари 2013, излегла за Microsoft Windows, PlayStation 4, и Xbox One на 19 мај 2015.[4] Играта е третата во серијалот, а претходните се Вештерот и Вештерот 2: Атентатори на кралеви, кои се засновани врз книжевен серијал со истото име од полскиот автор Анжеј Сапковски, но сите направени според нив.

Вештерот 3: Див лов
Witcher 3 cover art.jpg
Изработувач(и) CD Projekt RED
Издавач(и) CD Projekt RED
Режисер(и) Конрад Томашевич, Матеуз Каник, Себастијан Стенпјен
Дистрибутер Bandai Namco Entertainment
Продуцент(и) Пјотр Крзивоносјук, Јенжреј Мруз
Уметник(ци) Мариан Комијак
Писател(и) Марцин Блаха, Борис Пугач-Мураскјевич
Композитор(и) Миколај Строински, Марцин Прзибилович, Перцивал (бенд)
Серијал The Witcher
Погон REDengine 3
Подлоги Microsoft Windows
PlayStation 4[1]
Xbox One[2]
Датум на издавање 19 мај 2015
Жанр(ови) Action role-playing
Режим(и) Single-player

Играта се одвива во измислен свет на фантазија заснован на словенската митологија. Играчите го контролираат Гералт од Ривија, ловец на чудовишта, познат како Вештер, и ја бараат неговата посвоена ќерка, која е во бегство од вонземскиот Див лов. Играчите се борат против многуте опасности во играта со оружје и магија, комуницираат со ликови кои не фигурираат и исполнуваат задачи за стекнување искуство и злато, што се користат за зголемување на способностите на Гералт и за набавка на опрема. Приказната за играта има три можни завршетоци, определени од изборот на играчот во клучните точки во нарацијата.

Развојот започнал во 2011 година и траел три и пол години. Културите од Средишна и Северна Европа ја содале основата на светот на играта. „REDengine 3“ му овозможил на инвеститорот да создаде комплексна приказна без да го загрози отворениот свет на играта. Музиката првенствено ја компонирал Марцин Пшибилович и ја извел државниот оркестар на Бранденбург.

Вештерот 3: Див лов била објавена за Microsoft Windows, PlayStation 4 и Xbox One во мај 2015 година, со верзија на Nintendo Switch објавена во октомври 2019 година, и верзии на PlayStation 5 и Xbox Х/S се планирани да бидат објавени во 2021 година. Видео играта добила признанија од критичарите, со пофалби за нејзината игра, наративот, светскиот дизајн, борбеноста и визуелноста, иако добила мала критика заради технички проблеми. Добила бројни награди за игра на годината и била наведена како една од најдобрите видео игри досега направени. Објавени се и две критички признаени проширувања: Срца од камен и Крв и вино. Изданието „Игра на годината“ било објавено во август 2016 година, со основната игра, проширувањата и целата содржина за преземање. Играта испорачала над 28 милиони примероци, што ја прави една од најпродаваните видео игри на сите времиња.

Начин на играњеУреди

Вештерот 3: Див лов е акциона игра со улоги со перспектива од трето лице. Играчите го контролираат Гералт од Ривија, убиец на чудовишта познат како Вештер. Гералт оди, трча, се тркала и избегнува и (за прв пат во серијалот) скока, се искачува и плива. Тој има разновидно оружје, вклучувајќи бомби, самострел и два меча (еден челичен и еден сребрен). Челичниот меч се користи првенствено за убивање луѓе, додека сребрениот меч е поефикасен против суштества и чудовишта. Играчите можат да извлекуваат, да менуваат и да ги обвиткуваат своите мечеви по своја волја. Постојат два режима на напад со ладно оружје; лесните напади се брзи, но слаби, а тешките напади се бавни, но силни. Играчите можат да блокираат и да се спротивстават на непријателските напади со мечеви. Мечевите имаат ограничена издржливост и бараат редовна поправка. Покрај физичките напади, Гералт има на располагање и пет магични знаци: Аард, Акси, Игни, Ирден и Квен. Аард го поттикнува Гералт да испушти телекинетичка експлозија, Аксии ги збунува непријателите, Игни ги гори, Ирден ги успорува и Квен им нуди на играчите привремен заштитен штит. Знаците трошат од издржливоста и не можат да се користат на неодредено време. Играчите можат да користат мутагени за да ја зголемат магичната моќ на Гералт. Гералт го губи здравјето кога е нападнат од непријатели, иако носењето оклоп може да помогне да се намали загубата на здравјето. Здравјето се обновува со медитација или потрошлив матријал, како што се храна и напивки. Играчите повремено ја контролираат Сири, посвоената ќерка на Гералт која може да телепортира на кратки растојанија.

Играта има респонзивна, напредна вештачка интелигенција (АИ) и динамична средина. Дневниот и ноќниот циклус влијае на некои чудовишта; врколаците стануваат моќни во текот на ноќта на полна месечина. Играчите можат да научат за своите непријатели и да се подготват за борба со читање на бестијаријата во играта. Кога убиваат непријател, можат да му го ограбат трупот за скапоцености. Вештерските чувства на Гералт им овозможува на играчите да најдат предмети од интерес, вклучително и предмети што можат да се соберат или избришат. Предметите се зачувани во пописот, што може да се прошири со купување надградби. Играчите можат да продаваат предмети на продавачи или да ги користат за изработка на напивки и бомби. Тие можат да ги посетат ковачите за да направат ново оружје и оклопи за да направат нов оклоп со она што го собрале. Цената на една ставка и трошоците за изработка на тоа зависат од локалната економија на регионот. Играчите заработуваат искуствени бодови со завршување на мисиите. Кога играчот заработува доволно искуство, нивото на Гералт се зголемува и играчот добива бодови за способност. Овие точки можат да се користат на четири ограноци со вештини: борбени, знаковни, алхемиски и општо. Надградбите за борба ги подобруваат нападите на Гералт и отклучуваат нови борбени техники; надградбите со знаци му овозможуваат поефикасно да ја користи магијата, а надградбите за алхемијата ги подобруваат способностите за изработка. Општите надградби имаат различни функции, од подигање на виталноста на Гералт до зголемување на оштетувањето на самострел.

Играта се фокусира на наративот и има дрво на дијалог што им овозможува на играчите да изберат како да одговорат на ликовите што не се играчи. Гералт мора да донесе одлуки што ја менуваат состојбата на светот и доведуваат до 36 можни завршетоци, што влијае на животот на ликовите во играта. Тој може да има романтична врска со некои од женските ликови на играта со завршување на одредени потраги. Покрај главните потраги, книгите нудат повеќе информации за светот на играта. Играчите можат да започнат странични потраги по посетата на градската табла. Овие странични мисии вклучуваат Witcher Contracts (елаборатни мисии со кои се бара играчите да ловат чудовишта) и потраги со Treasure Hunt, кои ги наградуваат играчите со врвно оружје или оклоп. Отворениот свет на играта е поделен на неколку региони. Гералт може да го истражува секој регион пеш или со превоз, како што е брод. Роуч, неговиот коњ, може да биде повикан по своја волја. Играчите можат да убијат непријатели со меч додека јаваат на Роуч, но непријателското присуство може да го исплаши коњот и да го оддалечи Гералт. Точки на интерес може да се најдат на мапата, а играчите добиваат искуствени бодови по завршувањето на мини мисиите во овие региони. Играчите можат да откријат места на моќност за дополнителни бодови за способност. Други активности вклучуваат трки со коњи, бокс и играње со карти; механиката за играње карти подоцна била проширена во самостојна игра.

СодржинаУреди

ПоставувањеУреди

Играта е сместена на континентот, фантастичен свет опкружен со паралелни димензии и вондимензионални светови. Луѓе, виленици, џуџиња, чудовишта и други суштества коегзистираат на Континентот, но не-луѓето често се прогонувани поради нивните различности. Континентот е зафатен со војна меѓу империјата на Нилфгард предводена од императорот Емир вар Емреис (Чарлс Денс), кој ги нападнал Северните кралства - и Реданија, управувана од кралот Радовид V. Ce појавуваат неколку локации, вклучувајќи го слободниот град Новиград, реданскиот град Оксенфурт, ничија земја Велен, градот Визима (поранешна престолнина на неодамна освоената Темерија), островите Скелиге (дом на неколку Кланови на нордиско-галските викинзи) и упориштето на вештерите Кер Морен.

Главниот лик е Вештерот, Гералт од Ривија (Даг Кокл), ловец на чудовишта обучен уште од детството на борба, следење, алхемија и магија, и станал посилен, побрз и отпорен на токсини од мутагени. Му помага неговата љубовничка, моќната волшебничка Јенефер од Венгерберг (Дениз Гоф), неговата поранешна љубовница Трис Мериголд (Џејми Барбакоф), бардот Јаскер (Џон Шваб), џуџестиот воин Золтан Чивај (Александар Мортон), и менторот на Гералт по вештерство, Весемир (Вилијам Робертс). Гералт е поттикнат на дело со повторното појавување на неговата посвоена ќерка, Сири (Џо Вајат). Сири е видовита, родена со вродени (и потенцијално огромни) волшебни способности; по наводната смрт на нејзините родители, таа била обучена како вештерка, додека Јенефер ја научила магија. Сири исчезнала пред години за да избега од Дивиот лов, група спектрални воини предводени од кралот на дивиот лов: виленикот Ередин, од паралелна димензија.

ЗаплетУреди

Во градот Бел Овоштарник, Гералт се обединил со својота долго изгубена љубовничка, Јенефер. Таа го информира Гералт дека царот Емир го повикал во градот Визима. Таму, Емир му дава задача на Гералт да ја пронајде Сири, која неодамна била забележана на различни локации. Сири е дете од старешинска крв, последниот наследник на древна виленичка крвна линија која и дава моќ да манипулира со просторот и времето.

Гералт најпрво следи траги дека Сири била во Велен кај Чавкино Седало, тврдината на Крвавиот Барон. Баронот одбива да помогне, но познаничката на Гералт, волшебничката Кира Мец, го известува дека виленичкиот маѓепсник, Авалак, трагал по Сири. Кира го насочува Гералт кон Крониите од мoчуриштето Крокбек, злобни, древни духови кои живеат во близина на Велен. Крониите откриваат дека ја фатиле Сири заради Дивиот лов пред таа да избега и дека ја поробиле исчезнатата сопруга на Баронот, Ана. Откако ја утврдил судбината на Ана, Гералт се вратил кај Баронот кој му кажал дека Сири отишла во Новиград. Во Новиград, Гералт се забавува со својата поранешна љубовница Трис Мериголд и дознава дека Сири стапила во контакт со неговиот пријател Јаскер. По спасувањето на Јаскер од криминалното подземје на Новиград, тој открива дека Сири се телепортирала во архипелагот Скелиге.

Откако отпловил кон Скелиге, Гералт се соединил со Јенефер која истражувала волшебна експлозија поврзана со Сири. Двојката ги следи движењата на Сири до островот Лофотен и дознава дека Дивиот лов таму нападнал. Следејќи ги трагите, тие сфаќаат дека Ума, разобличеното, проколнато суштество кај Чавкиино Седало, било присутно по бегството на Сири. Двојката го повлекува Ума во напуштената вештерска школа во Кер Морен, каде Јенефер успешно го отстранува проклетството на Ума, претворајќи го во Авалак. Тој открива дека ја телепортирал Сири на Магловитите Острови за да ја спаси од нападот во Лофотен. Гералт патува на Островот и ја наоѓа Сири во состојба на смрт, сè додека не ја разбуди магијата на Авалак. Сири открива дека домашниот свет на Ередин, кралот на дивиот лов, е уништен од мака позната како Белиот мраз, и тој ја сака моќта на Сири со цел да го освои континентот. Сири и Гералт се телепортираат до Кер Морен прогонувани од Дивиот лов. По краткото обединување со Јенефер, Трис и нивниот ментор вештерот Весемир, поворката напаѓа. Весемир е убиен заштитувајќи ја Сири и нејзината вознемиреност предизвикува таа неконтролирано да ја ослободи својата Старешинска моќ од што ги тера Ередин и поворката да се повлечат.

Сири и Гералт патуваат во Новиград и им помагаат на Трис и Јенефер да ја реформираат Ложата на волшебничките за да помогнат во нивната борба. Тие исто така учат за Сончевиот Камен, моштите што можат да го намамат Ередин и да го врзат за некоја локација. На Скилешкиот остров Ундвик, Авалак го користи Сончевиот Камен за да ја навлече поворката и нивната флота. Гералт, Сири, нивните сојузници и флотата Нилфгард се борат со поворката, пред Гералт да се соочи со Ередин во борба и да излезе како победник. Додека Белиот мраз се спушта на Скелиге, Сири инсистира на тоа дека мора да се спротивстави на тоа со нејзината старешинска крв со влегување во портал пред мразот да го поништи животот на секој еден свет. Сири влегува во порталот и го победува Белиот мраз, ставајќи крај на заканата.

Крајот варира во зависност од изборите направени во текот на целата игра. Откако го победува Белиот мраз, ако Сири се види жива на крајот од играта, таа може да стане Царица или вештерна. Ако Гералт помогне на Нилфгард да ја добие војната и ја однесе Сири да се сретне со императорот, таа ќе стане Царица, сметајќи дека тоа е најдобриот начин за позитивно влијание врз светот; ако Сири не се сретне со Царот, Гералт ја лажира нејзината смрт и таа станува вештерна. Ако Сири не се види повторно откако го победува Белиот мраз, Гералт претпоставува дека е мртва и тогаш тој ја лови последната преостаната Кронија за да го добие украдениот медалјон на Сири. Сепак, вистинската судбина на Сири е непозната на крајот од конкретниот крај на играта. Во зависност од направените избори, Гералт може да се повлече или со Јенефер или со Трис или да остане осамен вештер на крајот од играта.

РазвојУреди

Иако било планирано играта да започне со производство во 2008 година, преокупацијата на ЦД Проект Ред со „Подемот на белиот волк“ ја турна назад до 2011 година. Компанијата ја развила Вештерот 3: Див лов со само-финансирање од буџет од 81 милиони долари во текот на три и пол години. Проектот започнал со 150 вработени, на крајот пораснал на над 250 вработени во куќата. 1500 луѓе биле вклучени во производството на глобално ниво. Додека играта се заснова на романите на Анджеј Сапковски, неговото учество во играта било ограничено на создавањето на картата во играта и не претставува официјално продолжение на истите. Играта била локализирана на 15 јазици, со вкупно 500 гласовни актери. Играта била истовремено прочитана на полски и англиски за да се ублажат тешкотиите во локализацијата. Според Сајд (компанијата што се занимавала со надсинхронизација и снимање гласови), сценариото со 450.000 зборови имало 950 говорни улоги. Гласовите биле снимени од крајот на 2012 година до почетокот на 2015 година. CD Projekt Red сакал играта да биде ослободена од какво било управување со дигиталните права (ДРМ) поради неуспешното контролирање на пиратеријата од страна на инвеститорот со неговиот претходник, Вештерот 2: Атентатори на кралеви, чиј ДРМ, исто така, направил да работи бавно.

Вештерот 3: Див лов е создадена со REDengine 3, комерцијален двигател на видео игри од CD Projekt Red дизајниран за нелинеарни видео игри за улоги поставени во средина со отворен свет, потпомогнати од конзолите PlayStation 4 и Xbox One и подготвени за употреба во Октомври 2014 година. Првиот прозорец им укажал на развивачите дека отворениот свет, и покрај неговата содржина и движење околу задачите, изгледал празен. Како решение, тие додале точки на интерес. Играта имала 5.000 грешки во декември, што (покрај датумот на лансирање февруари 2015 година) го наложи нејзиното одложување. Како и претходните две игри Вештерот, на играчите им се дава комплексна приказна со повеќе избори и последици. За разлика од другите двигатели за видео игри, REDengine 3 дозволува комплексна приказна жртвувањеа на дизајнот на виртуелниот свет. Корисничкиот интерфејс бил направен поинтуитивен со мрежно поврзани решенија. Системот на камерата бил подобрен за да се користат далечни удари за битки со повеќе непријатели и крупни кругови за поинтимни конфронтации. За борбени секвенци биле користени повеќе анимации отколку во „Вештерот 2“, при што секоја траела помалку од една секунда за брзо наследување. Директорот на видео играта Конрад Томашкјевич и вишиот дизајнер Демиен Моние ги навел „Темни души“ и „Демоновите души“ како влијанија за борбениот систем на Див лов, и дизајнерот за порамнување Мајлс Тост и вишиот уметник за виртуелни средини Јонас Матсон ги навел серијалот „Легендата за Зелда“ и „Red Dead Redemption“ како влијание врз дизајнирањето и опкружувањето на нивоата во играта.

Месеци пред датумот на објавување, буџетот на видео играта, составувањето и залихите на играта биле нецелосни и очигледно не можеле да го исполнат крајниот рок. Вишиот дизајнер на игри Метју Штајнке смислил лек и изготвил системско контекстен дијаграм. За да ги распредели цените, Штајнке напишал формула заснована на стапка на штета, одбрана или заздравување. Полиномските најмали квадрати биле искористени за да се утврди неговата ефикасност и било откриено дека ги елиминира грешките од системот и го намалува времето на вчитување. На секој лик му била дадени уникатни карактерни особености за да се спротивстават на системот за пребарување што обично се користи во видео игрите. Рано било одлучено дека пишувањето ќе биде духовито, со метафори и посочувачки значења. Дијалогот бил ограничен на 15 реда, со повремени исклучоци, за да се задржи оригиналноста на содржината. Опциите за играчи беа напишани како морално двосмислени, одразувајќи го реалниот живот и оригиналниот серијал на Анджеј Сапковски на Вештерот. Алкохолизмот, злоупотребата и сексуалноста, прикажани како нормални делови на средновековниот свет, биле вметнати во приказната за автентичност. Областите на отворениот свет се засновале на Полска, Амстердам и Скандинавија. Предметите биле моделирани рачно.

Тековите на приказните како оној кога Јенефер го затворува Гералт на остров и неговотоа тајно регрутирање во Дивиот лов биле отфрлени за да се направи играта помала и да се избегне нејзна поделба на два дела. На играта со карти Гвент претходеа други предлози за мини игри, вклучувајќи игра со пиење, фрлање ножеви и лизгање на мраз. Било снимено повторување на Битката кај Грунвалд за звуците на битката, маршот, коваштвото и истрелувањето стрели. Снимајќи ги гласовите на витезите за пост-обработка, говорниците носеле шлемови за автентичен звук. Марцин Прибилшевич бил музички директор и композитор на играта, со дополнителна музика придонесена од полскиот фолк бенд Персивал. Според Прибилшевич, работата со Персивал била предизвик; тој очекувал академски пристап пред да дознае дека повеќето од групата не биле формално обучени, а голем дел од музиката била импровизирана. Мулти-инструменталистот Роберт Јаворски на фолк бендот Żywiołak (Живјолак) снимил делови со лејта, ренесансна виолина, се лаковита гусла и тркалезна лира. Резултатот бил изведен во Франкфурт на Одра од страна на Државниот оркестар на Бранденбург, под диригентство на Бернд Руф.

ОбјавувањеУреди

Вештерот 3: Див лов била најавена во 2013 година, а потоа следната година да биде објавена за PC, PlayStation 4 и Xbox One. Датумот на објавување подоцна бил одложен од третиот квартал на 2014 година до февруари 2015 година. Откако го пропуштиле планираниот датум на објавување на 24 февруари, ЦД Проект Ред во април потврдил дека играта е пуштена во производство. Вештерот 3: Див лов била објавена ширум светот на 19 мај 2015 година. Полскиот премиер Ева Копач и претседателот Бронислав Коморовски го посетија ЦД Проект Ред за да го прослават лансирањето. Таа им беше дистрибуирана на трговците на мало од страна на Warner Bros. Interactive Entertainment во Северна Америка и Бандаи Намко во Западна Европа, Австралија и Нов Зеланд. Покрај стандардното издание, играчите можеле да купат и Колекционерско издание, кое ја вклучувало основната игра и предмети како уметничка книга, статуетка на Гералт кој се бори против грифин и вештеров медалјон. На Е3 2019 бил најавен док за Nintendo Switch, „The Witcher 3: Wild Hunt - Complete Edition“. Таа била развиена во соработка со Saber Interactive, и била објавена на 15 октомври 2019 година. Докот има мала графичка деграда за да се компензира за помалку моќниот хардвер на Switch, но инаку е идентичен со постојните верзии.

За игратаУреди

The Witcher 3: Wild Hunt е повеќе 30 пати поголема од последните Вештер игри,[5][6] која бара од да пловат со чамец до некоји места и да јаваат на коњ за да стигнат до друго. Како и да е, можно е да се патува брзо низ познатите предели.[7] The Witcher 3 е опишан како 20% поголем од Скајрим".[8] Многу од акциите што играчот ќе ги преземе, го менуваат светот; многу од мисиите имаат неколку начини за да се завршат, а се разликува резултатот. CD Projekt RED учествува со околу 100 часа за да се заврши играта,[9] од кои 50 од нив се за дополнителни мисии, а 50 за главната приказна.[9]

НаводиУреди

  1. Yin-Poole, Wesley (21 February 2013). „The Witcher 3: Wild Hunt confirmed for PlayStation 4 in 2014“. Eurogamer. Посетено на 21 February 2013.
  2. Purchese, Robert (10 June 2013). „The Witcher 3 confirmed for Xbox One, has optional Kinect commands, SmartGlass stuff“. Eurogamer. Посетено на 10 June 2013.
  3. „Wiedźmin 3: Dziki Gon, The Witcher 3: Wild Hunt (PC)“. GRY-Online.pl. Посетено на 5 November 2014.
  4. Karmali, Luke (8 December 2014). „The Witcher 3: Wild Hunt release date delayed again“. IGN. Посетено на 8 December 2014.
  5. Biessener, Adam (4 February 2013). „March Cover Revealed: The Witcher 3: Wild Hunt“. Game Informer. Посетено на 22 February 2013.
  6. Kain, Eric (5 February 2013). 'The Witcher 3: Wild Hunt' Than Skyrim, 30 Times The Size Of 'The Witcher 2“. Forbes. Посетено на 5 February 2013.
  7. Purchese, Robert (4 February 2013). „Screenshots of next-gen RPG The Witcher 3. Update: It won't be the final Witcher game“. GameInformer. Посетено на 15 April 2013.
  8. „GS News - The Witcher 3 set to be 20% bigger than Skyrim“. GameSpot. 5 February 2013. Посетено на 15 April 2013.
  9. 9,0 9,1 Karmali, Luke (25 October 2013). „The Witcher 3 to Have Over 100 Hours of Content“. IGN. Посетено на 18 January 2014.

Надворешни врскиУреди