NGC 6453збиено ѕвездено јато во соѕвездието Скорпија, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 6453


Соѕвездие Скорпија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 50 м 51,8 с
Деклинација -34° 35' 53""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид IV
Привиден сјај
(видлив)
10,2
Физички податоци
Привидни димензии 7,6' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 8 јуни 1837
Други ознаки GCL 79, ESO 393-SC36
NGC 6453 — збиено ѕвездено јато во соѕвездието Скорпија
NGC 6453 — збиено ѕвездено јато во соѕвездието Скорпија

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6453 се споменува и како GCL 79, ESO 393-SC36.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 8 јуни 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6453 е од видот IV.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,2 m.[2] NGC 6453 има само една позната привидна димензија, која изнесува 7,6'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 50 м 51,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -34° 35' 53"".[3]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 6453 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 377; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7385. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

уреди