NGC 6425расеано ѕвездено јато во соѕвездието Скорпија, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 6425


Соѕвездие Скорпија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 47 м 0 с
Деклинација -31° 31' 48""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I1p
Привиден сјај
(видлив)
7,2
Физички податоци
Привидни димензии 10' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 3 август 1834
Други ознаки OCL 1033, ESO 455-SC38

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6425 се споменува и како OCL 1033, ESO 455-SC38.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 3 август 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6425 е од видот I1p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,2 m.[2] NGC 6425 има само една позната привидна димензија, која изнесува 10'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 47 м 0 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -31° 31' 48"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6425 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 377; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7377. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 90.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди