NGC 6002ѕвезда во соѕвездието Северна Круна, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 6002

{{{опис}}}

Соѕвездие Северна Круна
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 47 м 44,3 с
Деклинација +28° 36' 38""
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвезда
Морфолошки вид *
Физички податоци
Историја
Откривач Лоренс Парсонс
Откриена 20 април 1873

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 20 април 1873 година од страна на Лоренс Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6002 е од видот *.[1]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 47 м 44,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +28° 36' 38"".[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 6002 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 113; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2039. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 134.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски

уреди