NGC 4426двојна ѕвезда во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 4426
Поглед кон NGC 4426
Поглед кон NGC 4426
Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на тело двојна ѕвезда
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 21 април 1865
Други ознаки NGC 4427

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4426 се споменува и како NGC 4427.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 21 април 1865 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4426 е од видот *2.[1]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 4426 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 148; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1991. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 64.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Запис за NGC 4426 на НАСА (англиски)

Користена литература

уреди
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски

уреди