NGC 4327засега неутврден објект во соѕвездието Береникина Коса, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 4327
Поглед кон NGC 4327
Поглед кон NGC 4327
Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на тело засега неутврден објект
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 1882

Откривање Уреди

Објектот е откриен на 1882 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци Уреди

Податоци од набљудување Уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4327 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци Уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделби Уреди

Проучување на NGC 4327 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 193; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1445. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1576.

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. Запис за NGC 4327 на НАСА (англиски)

Користена литература Уреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски Уреди