NGC 4018 е спирална галаксија во соѕвездието Береникина Коса, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 4018


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 163°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 0,3'
Историја
Откривач Јохан Лудвиг Емил Дреер
Откриена 26 април 1878
Други ознаки UGC 6966, MCG 4-28-108, CGCG 127-123, KUG 1156+255, IRAS 11561+2535

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4018 се споменува и како UGC 6966, MCG 4-28-108, CGCG 127-123, KUG 1156+255, IRAS 11561+2535.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 26 април 1878 година од страна на Јохан Лудвиг Емил Дреер, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 72 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4018 е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 mag/arcmin2.[2] NGC 4018 има привидни димензии од 1,7' х 0,3'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 163°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4018 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 37699. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 147; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1985. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 135.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 4018 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди