NGC 4014 е леќеста галаксија во соѕвездието Береникина Коса, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 4014


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 120°
Податоци од набљудување
Вид на објект леќеста галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 0,9'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 26 април 1832
Други ознаки NGC 4028, UGC 6961, MCG 3-31-5, CGCG 98-12, IRAS 11560+1627

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4014 се споменува и како NGC 4028, UGC 6961, MCG 3-31-5, CGCG 98-12, IRAS 11560+1627.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 26 април 1832 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4014 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 mag/arcmin2.[2] NGC 4014 има привидни димензии од 1,4' х 0,9'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 120°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4014 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 37695. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 192; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1441. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 89.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 4014 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди