NGC 3799спирална галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 3799
{{{опис}}}
Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 114°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBb/P
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,5'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 21 април 1832
Други ознаки UGC 6630, MCG 3-30-37, CGCG 97-47, KCPG 296A, Arp 83, VV 350, KUG 1137+156A

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3799 се споменува и како UGC 6630, MCG 3-30-37, CGCG 97-47, KCPG 296A, Arp 83, VV 350, KUG 1137+156A.

Откривање уреди

Објектот е откриен на 21 април 1832 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3799 е од видот SBb/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 m/лм2.[2] NGC 3799 има привидни димензии од 0,7' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 114°.[2]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 3799 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 36193. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 192; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1438. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1406.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Запис за NGC 3799 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература уреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски уреди