NGC 3624спирална галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 3624
{{{опис}}}
Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 162°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,6'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 27 декември 1827
Други ознаки MCG 1-29-29, CGCG 39-114

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3624 се споменува и како MCG 1-29-29, CGCG 39-114.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 27 декември 1827 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3624 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] NGC 3624 има привидни димензии од 0,9' х 0,6'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 162°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 3624 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 34599. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 191; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 855. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1392.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 3624 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General Catalogue of Nonstellar

Astronomical Objects (RNGC)"". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врскиУреди