NGC 3574спирална галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 3574
{{{опис}}}
Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
15,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,1
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,4'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 1877
Други ознаки MCG 5-27-22, CGCG 156-20, NPM1G +27.0308

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3574 се споменува и како MCG 5-27-22, CGCG 156-20, NPM1G +27.0308.

Откривање уреди

Објектот е откриен на 1877 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3574 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] NGC 3574 има привидни димензии од 0,4' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделби уреди

Проучување на NGC 3574 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 34080. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 146; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1983. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 99.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Запис за NGC 3574 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература уреди

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second Reference Catalogue of Bright

Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206)

Надворешни врски уреди