NGC 2149отсјајна маглина во соѕвездието Еднорог, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2149
{{{опис}}}
Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 3 м 30,7 с
Деклинација - 9° 43' 50"
Податоци од набљудување
Вид на тело отсјајна маглина
Морфолошки вид RN
Физички податоци
Привидни димензии 3' x 2'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 17 јануари 1877
Други ознаки vdB 66

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2149 се споменува и како vdB 66.

Откривање уреди

Објектот е откриен на 17 јануари 1877 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2149 е од видот RN.[1] NGC 2149 има привидни димензии од 3' х 2'.[2]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 3 м 30,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 9° 43' 50".[3]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 2149 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 271; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5353. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 899.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Користена литература уреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски уреди