NGC 2034расеано ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2034
{{{опис}}}
Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 35 м 32,8 с
Деклинација - 66° 54' 13"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL+EN
Физички податоци
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 3 јануари 1837
Други ознаки ESO 86-SC14, in LMC

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2034 се споменува и како ESO 86-SC14, in LMC.

Откривање уреди

Објектот е откриен на 3 јануари 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2034 е од видот OCL+EN.[1]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 35 м 32,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 66° 54' 13".[2]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 2034 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 445; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8891.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди