Метал (албум)

(Пренасочено од Metal (EP))

Метал е првиот мини-албум на хеви метал бендот Њустед. Во продажба беше пуштен на 8 јануари 2013 год.[3] Снимен е во домашното студио на фронтменот Џејсон Њустед, а објавен под неговата сопствена издавачка куќа.[4]

„Метал“
Студиски албум од Њустед
Издаден8 јануари, 2013
Снименоктомври-декември 2012 во „Chophouse“ студио, Волнат Крик (Калифорнија)
ЖанрХеви метал
Траење22:08
Издавачка куќаChophouse Records
ПродуцентЏејсон Њустед
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Consequence of Sound 3/5 ѕвездички[1]
Ultimate Guitar 4/5 ѕвездички[2]

Инаку освен Џејсон, во бендот членуваат уште Хесус Мендес и Џеси Фарнворт. Овој музички состав бил формиран по заминувањето на Џејсон Њустед од Металика, каде бил член во периодот 1986-2001.[5] Според првичната замисла на бендот, албумот требало да содржи 11 песни, но подоцна било решено да објават само 4, а останатите да ги постават на посебен диск.[5]

Бил снимен видео запис за песната „Soldierhead“ на кој се појавуваат сите членови на бендот свирејќи во гаража. Што се однесува до комерцијалниот успех на албумот, тој продал 6,200 примероци во првата седмица од издавањето, доволно да се пласира на 62. место на Билборд 200 ранг листата.[6]

Список на песниУреди

Бр. Наслов Траење
1. „Soldierhead“   4:16
2. „Godsnake“   5:16
3. „King of the Underdogs“   6:00
4. „Skyscraper“   6:36
Вк. траење:
22:08

Музички персоналУреди

Њустед

ПласманУреди

Година (2012) Највисоко
место
САД Билборд 200 62[6]

НаводиУреди

  1. Hadusek, Jon (14 јануари, 2013). "Album Review: Newsted – Metal EP". Consequence of Sound. Посетено на 14 јануари, 2013. Check date values in: |accessdate=, |date= (help)
  2. Death Man, Aryan (10 јануари, 2013). "Metal [EP] Review". Ultimate Guitar. Посетено на 10 јануари, 2013. Check date values in: |accessdate=, |date= (help)
  3. "Jason Newsted To Release 'Metal' EP Next Month". Blabbermouth.net. 14 декември, 2012. Посетено на 29 декември, 2012. Check date values in: |accessdate=, |date= (help)
  4. "Jason Newsted Slams Bands Who Charge Money For Meet-And-Greets: 'I Think It's Bullsh*t'". Blabbermouth.net. 19 декември, 2012. Посетено на 29 декември, 2012. Check date values in: |accessdate=, |date= (help)
  5. 5,0 5,1 Morgan, Anthony (јануари, 2013). "NEWSTED – Metal's Soldierhead". Metal Forces. Rockzone Publications Ltd. Посетено на 24 јануари, 2013. Check date values in: |accessdate=, |date= (help)
  6. 6,0 6,1 "Newsted: 'Metal' First-Week Sales Revealed". Blabbermouth.net. 17 јануари, 2013. Посетено на 18 јануари, 2013. Check date values in: |accessdate=, |date= (help)

Надворешни врскиУреди