J-pop

(Пренасочено од J-POP)

J-pop (/ʤeɪ pɔp/, џеј поп) е поим кој се однесува на јапонската поп-музика инспирирана од западната поп и рок-музика. Буквата "Ј" се залага за "јапонски". Терминот се појави во доцните 1980-ти во радиостаницата J-WAVE.

J-pop
Стилско потекло: поп, синтисајзерски поп, new wave, eurobeat, рок, j-rock
Културно потекло: Јапонија, крајот на 80-тите и почетокот на 90-тите
Својствени инструменти: вокал, електрична гитара, бас, драм-машина, семплер, синтисајзер
Популарен: Јапонија

Јапонски музички продавници обично делат музика во четири полици: J-pop, енка (традиционална јапонска балада), класика и западната поп-музика.

Историја уреди

Терминот J-POP се појави во 1988 година во состанокот, што го одржа Хидео Сајто, административен директор на радиостаницата J-WAVE, со претставници на јапонски музички куќи.[1]

Познати J-pop групи и музичари уреди

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „J-WAVE開局20周年…若年層の圧倒的な支持を受けるラジオ局のこれから“. Tokyo Shimbun (весник). 30 септември 2008.

Надворешни врски уреди