Hypothesis (албум од Вангелис)

Hypothesis — албум од Вангелис објавен во 1978 година.

„Hypothesis“
Албум од Вангелис
Издаден1978
СнименMay 1971, Marquee Studios, London
Жанрелектронска музика
Траење32:10
Издавачка куќаAffinity, # CR 3037
ПродуцентВангелис
Вангелис — Хронологија
Beaubourg
(1978)
Hypothesis
(1978)
The Dragon
(1979)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 2/5 ѕвездички link

Дел од музиката од албумот започнала да се снима уште во 1971 година во Лондон каде учествувале освен Вангелис и бас гитаристот Брајан Одгерс и тапанарот Тони Оксли. Од исто време излегол и албумот The Dragon.

Овој албум се смета за еден од понеуспешните на Вангелис.

Список на песни

уреди
  1. "Hypothesis, Part 1" – 16:00
  2. "Hypothesis, Part 2" – 16:10

Надворешни врски

уреди