The Dragon (албум од Вангелис)

The Dragon — албум од Вангелис објавен во 1978 година.

„The Dragon“
Албум од Вангелис
Издаден1978
Снименјуни 1971 Marquee Studios, Лондон
Жанрпрогресивен рок
Издавачка куќаAffinity
ПродуцентЏорџо Гомелски
Вангелис — Хронологија
Hypothesis
(1978)
The Dragon
(1978)
China
(1979)

По распадот на Aphrodite's Child, Вангелис се преселил во Лондон. Џорџо Гомелски го запознал со некои други музичари и го ставил во заеднички проект кој бил финансиран од страна на француската џез издавачка куќа BYG records.[1]. Неколку години подоцна, Charly Records го презел проектот по банкротот на BYG records и го издал во 1978 година без одобрение на изведувачите.

По ова во Германија овој албум бил издаден заедно со Hypothesis под името Portrait.

Список на песни

уреди
  1. "The Dragon" – 15:18
  2. "Stuffed Aubergine" – 11:17
  3. "Stuffed Tomato" – 9:32

Наводи

уреди