Beaubourg (албум од Вангелис)

Beaubourg е албум од Вангелис објавен во 1978 година.

„Beaubourg“
Албум од Вангелис
Издаден1978
СнименNemo Studios, London, 1978
Жанрелектронска музика, експериментална музика
Траење39:14
Издавачка куќаWindham Hill RCA (LP) # INTS 5158
ПродуцентВангелис
Вангелис — Хронологија
Spiral
(1977)
Beaubourg
(1978)
Hypothesis
(1978)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 2.5/5 ѕвездички link

Овој албум е користен синтисајзер и содржи експериментални импровизации. Албумот се смета за еден од најнедостапните на Вангелис.

Албумот е наменет за да го опише животот во Париз кога Вангелис живеел во градот во почетокот на 70-тите.

Список на песниУреди

  1. "Beaubourg, Part I" – 18:09
  2. "Beaubourg, Part II" – 21:05

Надворешни врскиУреди