Hot (песна на Аврил Лавињ)

"Hot" е песна од канадската пејачка-текстописец Аврил Лавињ продуцирана од Dr. Luke и е издадена како трет сингл од третиот студиски албум на Лавињ, The Best Damn Thing. Песната има добиено Злато од ARIA.[2]

„Hot“
Avril lavigne hot single.jpg
Сингл од Аврил Лавињ
од албумот The Best Damn Thing
Издаден 2 октомври, 2007
(видете историја на издавање)
Формат ЦД, музичко спуштање
Снимен 2006
Conway Recording Studios,
(Холивуд, Калифорнија);
Henson Recording Studios,
(Холивуд, Калифорнија);
Ocean Way Recording,
(Холивуд, Калифорнија);
Monster Island,
(Њујорк Сити, Њујорк)
Жанр Рок[1]
Должина 3:23
Издавачка куќа RCA
Композитор Аврил Лавињ, Иван Тобенфилд
Продуцент Dr. Luke
Хронологија на синглови на Аврил Лавињ
"When You're Gone"
(2007)
"Hot"
(2007)
"The Best Damn Thing"
(2008)

Список на песниУреди

ОК ЦД сингл
Бр. Наслов Траење
1. „Hot“   3:23
2. „I Can Do Better“ (акустична верзија) 3:39
Јапонски и Австралиски ЦД сингл
Бр. Наслов Траење
1. „Hot“   3:23
2. „When You're Gone“ (акустична верзија) 3:58
3. „Girlfriend“ (Ремикс на Dr. Luke со Lil Mama) 3:24
Јапонски iTunes сингл
Бр. Наслов Траење
1. „Hot“   3:23
2. „I Can Do Better“ (акустична верзија) 3:39
3. „Hot“ (Јапонска верзија) 3:23

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди