Electronic Arts, Inc. (EA) (се чита: електроник артс) е меѓународен изработувач, издавач и дистрибутер на видеоигри. Компанијата е основана на 28 мај, 1982 од страна на Трип Хокинс и е пионер во компјутерските игри. Позната е по тоа што го промовирала дизајнерите и програмерите на своите игри. Почнала како издавач на видеоигри за домашни компјутери. Во раните 1980-ти, компанијата почна да изработува игри за компјутери, а до 1990-тите и игри за конзоли. Подоцна компанијата порасна со купување на неколку успешни софтверски компании. До раните 2000-ти, EA стана една од најголемите издавачи (како трето лице) во светот. Моментално, најуспешните производи на EA се спортски игри издавани од EA Sports, игри со лиценци од познати филмови како Хари Потер и долги познати серијали како Need for Speed, Medal of Honor, The Sims, Battlefield и поновите игри од серијалот Burnout и Command & Conquer.

Electronic Arts
ВидЈавна
ISINUS2855121099 Уреди на Википодатоците
ДејностИнтерактивна забава
Основано1982
ОсновачTrip Hawkins Уреди на Википодатоците
СедиштеРедвуд Сити, Калифорнија, САД
Клучни личности
Џон Рикитело (главен извршен директор)
Џон Шаперт
Френк Гибо
(претседател, EA Games)
Питер Мур
(претседател, EA Sports)
Род Хамбл
(извршен потпретседател, The Sims)
Бери Котл
(потпретседател на GM, EA Interactive)
Лери Пробст (претседател)
Трип Хокинс (основач; поранешен главен извршен директор) (1982–1991)
ПроизводиСеријалот Battlefield
Серијалот Burnout
Серијалот Command & Conquer
Серијалот FIFA
Серијалот Fight Night
Серијалот Madden NFL
Серијалот NHL
Серијалот Medal of Honor
Серијалот NBA Live
Серијалот Need for Speed
Серијалот Rock Band
Серијалот The Sims
Доход$4,2 милијарди (2008) [1]
Оперативен доход
1.332.000.000 aмерикански долар (2022) Уреди на Википодатоците
Нето-доход
-$1,08 милијарди (2008) [2]
Вкупно актива13.288.000.000 aмерикански долар (2021) Уреди на Википодатоците
Вработени
7.320 (2009)[1]
Мреж. местоEA.com

Игри уреди

Поважни издадени игри уреди

Некои од најзначајните и најпознати игри од историјата на видеоигрите се издадени од страна на EA. Некои од нив се набројани подолу. Иако EA ги издале овие игри, не ги изработиле тие сите; некои се изработени од независни студија. Првата игра EA ја изработиле во 1987.

Најавени игри уреди

2010 уреди

2011 уреди

Непознат датум уреди

 • Battlefield 3
 • Burnout 6
 • Mass Effect 3
 • Rock Band 3
 • The Godfather III
 • Project Mercury
 • Hasbro Family Game Night 3 - Xbox 360, PS3, Wii
 • MONOPOLY Streets - Xbox 360, PS3, Wii, Nintendo DS
 • MySims SkyHeroes - Xbox 360, Ps3, Wii, Nintendo DS
 • RISK: Factions - XBLA
 • Spare Parts - XBLA, PSN

Наводи уреди

 1. EA cutting 1,500 jobs, over 'a dozen' games cancelled од Gamespot
 2. „Company Profile for Electronic Arts Inc (ERTS)“. Посетено на 2008-10-01.
 3. In 2008, Pinball Construction Set was awarded at the 59th Annual Technology & Engineering Emmy Awards for "User Generated Content/Game Modification": 2008 Tech Emmy Winners

Надворешни врски уреди