Discovery Channel е американски сателитски и кабелски телевизиски канал кој се емитува насекаде низ светот. Го основал Џон Хендрикс, а сигналот низ светот го пренесува Discovery Communications. Каналот е јавна компанија (тоа е компанија која ги продава своите хартии од вредност, најчесто преку размена на берза, а може да ги купи секој.) управувана од главниот извршен директор Дејвид Заслав. Емитува документарни програми кои најчесто се од областа на науката, технологијата, и историјата. Во САД, програмите на главната мрежа на Discovery главно се насочени кон теми поврзани со реалноста (реални шоуа) како на пример истражување на претпоставки (емисии како Разоткривачи на митови (MythBusters), Неразрешена историја (Unsolved History) и Најдобар доказ (Best Evidence)), автомобили, и професии (Валкани професии (Dirty Jobs) и Најсмртоносен улов (Deadliest Catch)), а исто така пренесува документарни емисии специјално наменети за семејствата и помладите.

Discovery Channel
Отпочната17 јуни 1985 г.
СопственикDiscovery Communications, Inc.
СлоганThe world is just awesome. (Светот едноставно е генијален)
ДржаваНиз цел свет
ЈазикАнглиски
СедиштеSilver Spring, Maryland (Силвер Спринг, Мериленд)
Сестрински канал(и)TLC
Animal Planet
OWN: Oprah Winfrey Network
Planet Green
Investigation Discovery
Discovery Fit & Health
Military Channel
Science Channel
Веб-странаdiscovery.com

ИсторијаУреди

На 17 јуни 1985 г. Discovery Channel беше пуштен во употреба инвестиран од BBC (БиБиСи), американската инвестициска фирма Allen & Company (Ален & Компани), Venture America (Венчр Америка) и други инвеститори, со почетен капитал од 5 милиони долари. На почетокот беше достапна во 156.000 домови и се емитуваше 12 часа дневно, од 15:00 ч. до 03:00 ч. 75% од содржината претставуваше нешто ново за американските гледачи.[1] Џон Хендрикс се смета за основач на каналот и на неговата матична компанија, тогаш позната како Cable Educational Network Inc. (Кејбл Еџукејшнл Нетворк Инкорпорејтед), а ја основал во 1982 г.[2]

На почетокот каналот емитуваше некои советски програми, вклучувајќи ги и вестите Vremya (буквален превод Време).[3] Во 1988 г. своја премиера имаше вечерната емисија World Monitor (Светски набљудувач) чиј творец беше дневниот интернет весник Christian Science Monitor (Христијански научен набљудувач). Истата година за првпат се емитуваше т.н. Недела на ајкулите (Shark Week)[4] која оттогаш се емитува секоја година. Во рок од 5 години каналот се распространи и достигна бројка од 50.000.000 домови.

На 4 јануари 2006 г. Discovery Communications (Дискавери Комјуникејшнс) објави дека Тед Копел (Ted Koppel), долгогодишниот извршен продуцент Том Бетаг (Tom Bettag) и осум поранешни вработени во емисијата Nightline (Најтлајн) се приклучуваат на Discovery Channel.

По опаѓањето на популарноста што се должеше на преголемото потпирање на неколку хит серии како Гаража со "чудовишта" (Monster Garage) и Амеикански чопер (American Chopper) гледаноста на мрежата се зголеми во текот на 2006 г.[5] Некои критичари рекоа дека ваквите серии се оттргнаа од основната причина поради која беше создаден каналот, да им се помогне на гледачите да го спознаат светот околу нив. Почнувајќи од 2005 г. Дискавери (Discovery) ја обнови својата понуда со емисии поблиски до вообичаените теми од науката, историјата и географијата.[6] Мрежата доби вкупно 7 номинации за Еми награда во 2006 г. за емисии во ударно време (по 08:00 ч.) како Летот кој возврати (The Flight That Fought Back) (за летот United Airlines Flight 93 - еден од летовите при терористичкиот напад на САД на 11 септември 2001 г.) и Најсмртоносен улов (Deadliest Catch).

Во 2007 г. најгледани емисии на Discover Channel беа Валкани професии (Dirty Jobs) со Мајк Роу (Mike Rowe), како и сериите добитнички на Еми награди: Планета Земја (Planet Earth), Разоткривачи на митови (MythBusters) и Најсмртоносен улов (Deadliest Catch).

Моментално, Discovery Channel е најраспространетата кабловска мрежа во САД [7] со преку 92 милиони домови во кои се гледа, само дел од глобалната гледаност која изнесува преку 431 милион домови во 170 земји и територии.[8] Различни варијанти на каналот се гледаат во Латинска Америка, Обединетото Кралство, Австралија, Канада, Јапонија, Тајван, Индија, Малезија и други земји.[9]

На 1 септември 2010 г. човек влезе во зградата на телевизијата со пиштол и испука најмалку еден куршум, држеше заложници, за на крај да биде убиен.[10][11] Тој на интернет на страницата SaveThePlanetProtest.com има објавено манифест со критики упатени кон мрежата [11]

ПрограмаУреди

  Главна статија: „List of programs broadcast by Discovery Channel.
(Список на емисии кои се емитуваат на Discovery Channel)

Програмата на каналот содржи изданија како т.н. Недела на ајкулите (Shark Week) која се емитува еднаш годишно и е посветена на факти за ајкулите, потоа Најсмртоносен улов (Deadliest Catch) - емисија за ловењето морски ракови во Берингово Море, популарните научни емисии Разоткривачи на митови (MythBusters) и Како се прави (How it's made), Валкани професии (Dirty Jobs) - емисија за валкани и/или опасни професии на работничката класа, квиз шоуто Кеш такси (Cash Cab), Оружја на иднината (FutureWeapons) - емисија за најновите оружја со врвна технологија и Човекот против дивината (Man vs. Wild) - емисија која покажува што треба човекот да направи за да преживее во дивината. Кристофер Лоуел (Christopher Lowell) доби Еми награда за најдобра дневна емисија во 2000 г. за The Christopher Lowell Show, кое се емитуваше од 1998 до 2001 г.

Потфати неповрзани со телевизијаУреди

Професионален велосипедски тим (Pro Cycling Team)Уреди

  Главна статија: „Discovery Channel Pro Cycling Team.

Не долго пред одржувањето на Тур де Франс (Tour de France) во 2004 г., Discovery Channel објави дека почнувајќи од 2005 г. ќе биде главен спонзор на професионален велосипедски тим чиј член ќе биде 7-кратниот победник на Тур де Франс Ленс Армстронг (Lance Armstrong). Но, по победата во 2007 г. на шпанецот Алберто Контадор (Alberto Contador) кој беше дел од тимот спонзориран од Discovery Channel телевизијата реши да се откаже од велосипедски спонзорства. Спонзорството на овој тим прекина во 2007 г.

Радио Дискавери Ченл (Discovery Channel Radio)Уреди

Радио Дискавери Ченл (Discovery Channel Radio) беше канал на двете големи канадски сателитски радио служби. Програмата се состоеше од аудио варијанти на популарните емисии од многубројните телевизиски канали. Претходно Дискавери (Discovery) беше на ЕксЕм Сателајт Радио (XM Satellite Radio), но прекина да се емитува на почетокот на септември 2005 г. Сириус Сателајт Радио (Sirius Satellite Radio) прекина да го емитува Дискавери Радио (Discovery Radio) на 21 февруари 2007 г.

ПродавнициУреди

Discovery Channel исто така го позајми својот бренд на продавници на мало во трговски центри и други места ширум Америка, како и на интернет продавница. Поучни подароци беа специјалитет на продавницата. На 17 мај 2007 г. Дискавери Комјуникејшнс (Discovery Communications) објави дека ги затвора сопствената продавница и продавниците во трговските центри. Хадсон Груп (Hudson Group) ќе продолжи да раководи со Discovery Channel Airport Stores (продавнциите на Дискавери Ченл во аеродромите), а ќе продолжи со работа и интернет продавницата.[12]

ТелескопУреди

  Главна статија: „Discovery Channel Telescope.
(Дискавери Ченл телескоп)

Discovery Channel исто така ја финансира изградбата на Discovery Channel Telescope, а партнер му е опсерваторијата Лоуел (Lowell Observatory).

Мрежно местоУреди

Discovery.com содржи неколку игри кои нудат научни и социолошки предизвици.

Рекламирање и создавање на брендУреди

СлоганиУреди

Претходни слогани на Discovery Channel беа „Истражи го светот” ("Explore Your World") и „Нема ништо повозбудливо од откривање” ("There's no thrill like discovery.") Но, поради тоа што се насочија повеќе кон реални шоуа и емисии и се оттргнаа од строго образовна програма, го променија и мотото во „Забавувај го мозокот” ("Entertain Your Brain"). Новиот слоган за видоизменетиот Discovery Channel гласеше „Ајде сите да откриеме...” ("Let's All Discover...") и завршеток на реченицата поврзан со некоја од емисиите. На пример рекламите за Разоткривачи на митови (MythBusters) завршуваа со „Ајде сите да откриеме зошто ниеден мит не е сигурен” ("Let's All Discover, Why No Myth Is Safe"). Со промената на логото во 2008 г. дојде и до промена на слоганот: „Светот едноставно е...генијален” ("The World is Just...Awesome.") Една од најпопуларните реклами на каналот е Го сакам светот (I Love the World) која ја направи агенцијата 72andSunny и содржи изменети стихови и рефренот од познатата кампувачка песна „Ги сакам планините” ("I Love The Mountains").

ЛогоаУреди

 
Оригинално лого, се користеше од 1985 до 1995 г.

Првото лого на Discovery Channel беше телевизиски екран со слика од мапата на светот.

Во средината на '90-те зборот "The" беше исфрлен од името на каналот. Глобусот стана постојан дел од логото, а беше додадена и една линија на долниот дел. Во овој период компанијата започна да се проширува и пушти во употреба неколку нови ТВ мрежи. Многу од нив користеа дизајн сличен на оној на Discovery и често го вклучуваа глобусот и се служеа со истиот фонт. ТВ мрежите кои имаа логоа засновани врз она на Discovery беа Анимал Планет (Планета на животните) (Animal Planet), Травел Ченл (Канал за патувања) (Travel Channel), Дискавери Сајнс (Канал посветен на наука) (Discovery Science), Милитари Ченл (Канал посветен на војската) (Military Channel) и Планет Грин (Зелена Планета) (Planet Green). Логото беше делумно изменето во 2000 г. со тоа што зборот "Channel" беше поместен на линијата во долниот дел.

На 15 април 2008 г. пред првата епизода од новата сезона на Најсмртоносен улов (Deadliest Catch) Discovery Channel започна со употреба на ново лого, нова графика и нов слоган „Светот едноставно е генијален” ("The World is Just Awesome"). Новото лого му беше прикажано на останатиот дел од светот во првата половина на 2009 г.

ИнтернационализацијаУреди

Discovery Channel се емитува во 431 милион домови во 170 земји. Во моментов, Дискавери Комјуникејшнс (Discovery Communications) во понудата има 29 брендирани ТВ мрежи на 33 јазици. Во неколку земји каналите на Discovery се достапни и на дигитални сателити со синхронизација или со преводи на повеќе јазици меѓу кои се: шпански, германски, руски, чешки, хинду, тамил, холандски, португалски, италијански, норвешки, шведски, дански, фински, турски, грчки, полски, унгарски, романски, арапски, словенски, индиски, јапонски, корејски, српски јазик и македонски јазик. Во Бугарија во 2000/2001 г. Discovery почна да се прикажува со бугарски превод од страна на сите кабелски оператори, а од 2010 г. некои емисии добија синхронизација.

КанадаУреди

Дискавери Ченл Канада (Discovery Channel Canada) има поинаква структура на сопствеништво од Дискавери Ченл (Discovery Channel). Гледачите во Канада добиваат речиси иста програма како и американските гледачи, но со некои содржини прилагодени на канадската јавност. Најпозната од нив е дневникот за вести од науката Дејли Планет (Daily Planet), во оригинал @discovery.ca, прва емисија од ваков вид. Понекогаш се земаат одредени делови на слични теми од различни епизоди од емисијата и се вклопуваат во едно-часовни специјални емисии кои се емитуваат на оригиналниот Discovery Channel. Исто така во Канада се емитуваат и канадските канали Дискавери Ворлд ХД (Discovery World HD), Дискавери Хелт (Discovery Health), Дискавери Сајнс (Discovery Science), Инвестигејшн Дискавери (Investigation Discovery) и Анимал Планет (Animal Planet).

ЕвропаУреди

Во Обединетото Кралство Discovery Channel UK има некои емисии слични на оние од американската верзија на каналот меѓу кои: Разоткривачи на митови (MythBusters), Американски чопер (American Chopper), Како се прави (How It's Made) и Најсмртоносен улов (Deadliest Catch). Каналот се пренесува како дел од основните пакети на дигиталната сателитска телевизија (SKY) и на дигиталната кабелска телевизија (Virgin Media). Discovery UK исто така има и многу други канали: Дискавери ХД (Discovery HD), Дискавери Нолиџ (Discovery Knowledge), Дискавери Турбо (Discovery Turbo), Дискавери Сајнс (Discovery Science), Анимал Планет (Animal Planet), ДМАКС (DMAX), Дискавери Риал Тајм (Discovery Real Time), Дискавери Хоум & Хелт (Discovery Home & Health), Дискавери Травел & Лежр (Discovery Travel & Leisure) и Дискавери Шед (Discovery Shed).

Во Република Ирска каналот на Обединетото Кралство е достапен на повеќето кабелски/дигитални оператори, но со свои домашни реклами на Discovery Channel.

Во Германија, Австрија и Швајцарија Discovery Channel е дел од дигиталната ТВ мрежа Premiere и нуди одделни емисии на другите мрежи како што се ZDF (ЗДФ) и kabel eins (кабел ајнц). Дискавери Комјуникејшнс (Discovery Communications) исто така е и сопственик на документарниот канал ИксИксП (XXP). Каналот беше откупен пролетта 2006 г. од неговите поранешни акционери Шпигел ТВ (Spiegel TV) и "dctp" (дцтп). Сите емисии се синхронизирани на германски јазик. Каналот сега се вика "DMAX" (ДМАКС) најверојатно за каналот на некој начин да асоцира на Discovery.

Во Холандија Discovery Channel е дел од повеќето кабелски пакети. Речиси сите емисии се емитуваат на англиски јазик, но имаат холандски превод, што е дел од начелата на сите холандски телевизиски станици. Некои емисии и повеќето промотивни и рекламни видео клипови се на холандски јазик. Во Фландрија, делот од Белгија каде се зборува на холандски јазик, на 1 октомври 2009 г. беше пуштен во употреба Фламански Discovery Channel на кабелската (и дигиталната) телевизија.

Во Италија Discovery Channel (и верзијата во висока резолуција (ХД)) се пренесува сателитски преку Скај Италија (Sky Italia) и е дел од документарниот пакет. Освен тоа, Италија има четири брендирани Дискавери (Discovery) канали: Дискавери Сајнс (Discovery Science), Дискавери Риал Тајм (Discovery Real Time), Дискавери Анимал Планет (Discovery Animal Planet) и Дискавери Травел енд Ливинг (Discovery Travel and Living).

Во Полска Discovery Channel е дел од повеќето понуди на кабловските телевизии. Исто така е достапен преку сателит (понекогаш со одредена доплата. Цифра Плус (Cyfra Plus) овозможува гледање на емисиите на полски и на англиски јазик. На дигиталната телевизија "n" има и додатен канал Дискавери Хисториа (Discovery Historia) реализиран во соработка со една од најголемите полски ТВ мрежи TVN (ТВН).

Во Словенија Discovery Channel е еден од најгледаните канали, особено по воведувањето на превод на словенечки јазик. Прилично вообичаено е Discovery Channel да биде пуштен на телевизорите во баровите низ Словенија, па нормално е што е вклучен во сите кабелски и ИПТВ (IPTV - Internet Protocol Television) пакети.

Во Србија Discovery Channel го пренесуваат кабловските телевизии со превод на српски јазик. Гледаноста му е задоволителна, особено емисиите Разоткривачи на митови (MythBusters) и Американски чопер (American Chopper).

Во Шпанија каналот го дели распоредот и емисиите со Португалија и е достапен преку повеќето сателитски и кабловски ТВ мрежи што овозможува емитување и на шпански и на португалкси јазик. Во Шпанија сите емисии се синхронизирани, додека во Португалија најголемиот дел се со превод. Освен тоа Португалија има три брендирани Discovery канали: Дискавери Турбо (Discovery Turbo) (мотоциклизам), Дискавери Сајнс (Discovery Science) (наука и технологија) и Дискавери Цивилизејшн (Discovery Civilization) (древна историја, криминал, терористички напади итн.). Се емитуваат на истиот начин како и оригиналниот Discovery Channel само без рекламирање (на овие канали нема реклами). Шпанските реклами се емитуваат во Португалија без превод и без синхронизација.

Австралија и Нов ЗеландУреди

Во Австралија Discovery Channel е дел од пакет со 6 канали на дигиталната претплатна телевизија и се достапни на Фокстел (Foxtel), Оптус ТВ (Optus TV) и АУСТАР (AUSTAR).

Во Нов Зеланд се емитува автралиската верзија на Дискавери (Discovery) на Скај Нетворк Телевижн (SKY Network Television).

Југоисточна АзијаУреди

Во Индија, Кина, Јапонија, Јужна Кореја, Филипините, Малезија, Сингапур, Тајланд, Виетнам и остатокот од Југоисточна Азија се гледа југоисточната верзија на Discovery Channel и е достапна на дигиталната претплатна телевизија. Discovery Channel Asia (Дискавери Ченл Азиа) сè уште прикажува криминални емисии како Моуст Ивл (Most Evil), Ди ЕфБиАј Фајлс (The FBI Files) итн. Исто така има и многу емисии поврзани со равојот и општеството во азиските земји, особено во Индија и Кина. На пример Тајланд, Малезија и Сингапур прикажуваат неколку канали произлезени од главниот Discovery Channel: Дискавери Турбо (Discovery Turbo), Дискавери Сајнс (Discovery Science), Дискавери Хоум & Хелт (Discovery Home & Health) и Дискавери Травел & Ливинг (Discovery Travel & Living).

Филипините, пак, имаат своја верзија од каналот. Го имаат истиот распоред на програмата, со исклучок на филипинските реклами.

Јужна АфрикаУреди

Јужна Африка го има истиот распоред на програмата како и цела Африка, Блискиот Исток и Турција. Discovery Channel заедно сестринските канали Дискавери Ворлд (Discovery World) и Анимал Планет (Animal Planet) се достапни на ТВ мрежа ДСтв/Мултичојс (DStv/Multichoice).

Список на емисииУреди

|

|

НаводиУреди

 1. Schneider, Steve (June 16, 1985). „CABLE TV NOTES; A CHANNEL WITH A DIFFERENCE“. New York Times. Посетено на May 1, 2010.
 2. Zad, Martie (June 19, 1988). „The Discovery Channel; Science, Nature, Adventure and Animals That Bite“. The Washington Post.
 3. „Television: The Russians Are Coming“. Time. February 23, 1987.
 4. „MediaPost Publications - Discovery Rebrands, Upgrades Marketing Efforts - 07/24/2007“. Архивирано од изворникот на 2007-02-14. Посетено на 2011-05-12.
 5. „DCI :: Press and News Releases“. Архивирано од изворникот на 2007-01-24. Посетено на 2011-05-12.
 6. Dirty Work – 8/14/2006 – Multichannel News
 7. „Top 20 Cable Program Networks – NCTA.com“. Архивирано од изворникот на 2007-11-05. Посетено на 2011-05-12.
 8. „DCI :: Businesses & Brands :: Discovery Channel“. Архивирано од изворникот на 2008-10-12. Посетено на 2011-05-12.
 9. „DCI :: Press and News Releases“. Архивирано од изворникот на 2007-01-24. Посетено на 2011-05-12.
 10. „Armed Man With Bomb Takes at Least One Hostage in Discovery Channel Building“. Fox. September 1, 2010. Посетено на September 1, 2010.
 11. 11,0 11,1 „Suspect in Maryland hostage situation published angry online manifesto“. CNN. September 1, 2010. Посетено на September 1, 2010.
 12. „Discovery shuttering 103 locations“. CNN. May 17, 2007. Посетено на May 1, 2010.

Надворешни врскиУреди

ГлавниУреди

ОстанатиУреди