Behind the Sun (албум на Ерик Клептон)

Behind the Sun е албум на англискиот гитарист Ерик Клептон. Името на албумот произлегува од стих од „Louisiana Blues“ на Алберт Кинг. Албумот, исто така, е и првата соработка на Клептон со Фил Колинс. Често опишуван како „повратен албум“, тој достигнал високи позиции во Обединетото Кралство и во САД. По отприлика една декада од Клептоновото повлекување како главен гитарист овој албум вклучува едни од неговите најдобри свирења на гитара од времето на бендот „Cream“ во 1960-тите. Синглот „Forever Man“ вклучува одлично соло отсвирено од Клептон. Исто така, албумот е „нашминкан“ со синтисајзери и драм машини отсвирени од Фил Колинс, Тед Темплимен, Питер Робинсон, Мајкл Омертиан, Џејмс Њутон Ховард, Крис Стеинтон и Грег Филингенис како и Клептоновиот гитарски синтисајзер на 9-та песна, односно „Never Make You Cry“. Басистите Доналд Дак и Натан Ист, исто така, свират на албумот.

Behind the Sun
Студиски албум од Ерик Клептон
Издаден11 март 1985
Снимен1984
ЖанрРок, поп
Траење49:54
Издавачка куќаWarner Bros.
ПродуцентЕрик Клептон, Фил Колинс, Тед Темплимен, Лени Варонкер
Ерик Клептон — Хронологија
Backtrackin'
(1984)
Behind the Sun
(1985)
Edge of Darkness
(1985)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3/5 ѕвездички[1]
Роберт Кристго (C–)[2]
Rolling Stone 3/5 ѕвездички[3]

Во неговата автобиографија, Клептон со задоволство се потсеќа на сесиите од 1984: „Работата во целост се движеше совршено, се надевам никогаш нема да престане“. Како и да е, неговиот проблематичен брак со Пити Боид станал тема на повеќето од оригиналниот материјал, односно „She's Waiting“, „Same Old Blues“ и „Like a Prisoner“ сите овие содржат проширени сола на Клептон. Албумот е сниман во периодот кога Пити го напуштила. Својата болка, најмногу ја пренел во пишувањето на песната „Behind the Sun“ каде што се вклучена само неговата гитара и вокал, а синтисајзерот е отсвирен од Фил Колинс, песна која го обележала крајот на албумот.

Список на песни

уреди
 1. „She's Waiting“ – 4:55 (Клептон, Питер Робинсон)
 2. „See What Love Can Do“ – 3:58 (Џери Лин Вилјамс)
 3. „Same Old Blues“ – 8:15 (Клептон)
 4. „Knock on Wood“ – 3:19 (Еди Флоид, Стиви Кропер)
 5. „Something's Happening“ – 3:23 (Џери Лин Вилјамс)
 6. „Forever Man“ – 3:13 (Џери Лин Вилјамс)
 7. „It All Depends“ – 5:05 (Клептон)
 8. „Tangled In Love“ – 4:11 (Марчела Детроит, Ричард Филдмен)
 9. „Never Make You Cry“ – 6:06 (Клептон, Фил Колинс)
 10. „Just Like A Prisoner“ – 5:29 (Клептон)
 11. „Behind The Sun“ – 2:13 (Клептон)

Отфрлени песни

уреди
 1. „Loving Your Lovin'“ - издадена на Wayne's World како песна за филм
 2. „Heaven Is One Step Away“ - издадена на Back to the Future како песна за филм, а подоцна и на „Crossroads Box Set“
 3. „Too Bad“ - издадена на Crossroads Box Set
 4. „Jailbait“ - издадена како Б-страна на синглот She's Waiting
 5. „You Don't Know Like I Know“ - издадена само во Австралија
 6. „One Jump Ahead of the Storm“ - не е издадена

Личности

уреди
 • Ерик Клептон - гитари, вокали и гитарски синтисајзер
 • Линдзи Бакингем - гитара
 • Фил Колинс -синтисајзер, удиралки, тапани, следечки вокал
 • Џејмс Њутон Ховард - синтисајзер
 • Питер Менинг Робинсон - синтисајзер
 • Мерси Леви - следечки вокал
 • Џери Вилјамс - следечки вокал
 • Лени Кастро - удиралки
 • Реи Купер - удиралки
 • Доналд Дан - бас гитара
 • Натан Ист - бас гитара, следечки вокал
 • Ли Хершберг - инженер
 • Ник Лунеи - инженер
 • Стиви Лукатер - гитара
 • Шон Марфи - следечки вокал
 • Мајкл Омертеин - синтисајзер
 • Џими Олдакер - тапани, следечки вокал
 • Џеф Поркаро - тапани
 • Грег Филингенис - синтисајзер, следечки вокал
 • Џон Робинсон - тапани
 • Питер Робинсон - синтисајзер
 • Крис Стеинтон - синтисајзер, пијано, хамонд
 • Тед Темплимен - удиралки

Највисоки позиции на музичките листи

уреди

АлбумБилборд (Северна Америка)

Година Листа Позиција
1985 The Billboard 200 34

Синглови – Билворд (Северна Америка)

Година Сингл Листа Позиција
1985 „Forever Man“ Mainstream Rock Tracks 1
1985 „Forever Man“ Billboard Hot 100 26
1985 „See What Love Can Do“ Mainstream Rock Tracks 20
1985 „See What Love Can Do“ Billboard Hot 100 89
1985 „She's Waiting“ Mainstream Rock Tracks 11

Наводи

уреди
 1. Преглед на „Allmusic“
 2. Кристго, Роберт (30 април 1985). „„Consumer Guide". „The Village Voice“. „Music section“. Посетено на 22 февруари 2012.
 3. „Преглед на „Rolling Stone". Архивирано од изворникот на 2007-02-03. Посетено на 2012-08-25.