Air Serbia (Ер Србија) е национална и најголема авиокомпанија во Србија. Заснована е на белградскиот аеродром. Air Serbia е создадена на 1 август 2013 како легален наследник на Jat Airways, и е во сопственост на владата на Србија (51%) и Etihad Airways (49%).[2] Air Serbia ќе добие два Airbus A319 во почетокот, а подоцна уште осум A319 во подоцнжниот период од годината.[3]

Ер Србија
Air Serbia
Air Serbia
IATA ICAO Ознака
JU ASL AIR SERBIA
Основан1 август 2013 (2013-08-01)
ЈазлиАеродром Белград
Програма за чести летачиTBA
Аеродромски салонБизнис Клуб
ПодружнициAir Serbia Ground Services

Air Serbia Catering

Aviolet Airlines
Летала17
Одредишта63[1]
ГеслоTBA
Матично претпријатиеВлада на Србија
СедиштеБелград,  Србија
Раководство
  • Jiri Marek(CEO)
  • Goran Grozdanić
Вработени1,756 (2018)
Мрежо местоhttps://www.airserbia.com/sr_cyril/
Ербас А319

Флота

уреди

Од Август 2022, Air Serbia има флота која ги има следниве авиони:[4]

Air Serbia флота
Авион Во употреба Нарачки Опции Патници Notes
J Y Total
Ербас A319 10 8 136 144
Ербас A320 1 8 166 174
Ербас A330-200 1 21 236 257
ATR 72-202 3 0 66 66
ATR 72-500 1 0 70 70
ATR 72-600 2 3[5] 0 72 72
Вкукпно 17 3

Наводи

уреди
  1. https://www.airserbia.com/en/footer_menu/corporate/about-us/our-story
  2. „Air Serbia, Etihad во стратешко партнерство“. B92. 1 August 2013. Посетено на 1 August 2013.
  3. „Jat Airways ќе биде преименуван во Air Serbia во Август“. B92. 29 July 2013. Посетено на 1 August 2013.
  4. „Staff Briefing Air Serbia Aug 2013“. Livestream. 1 August 2013. Архивирано од изворникот на 2014-12-13. Посетено на 2 August 2013.
  5. Fabinger, Jakov (2022-05-06). „Air Serbia's Fleet Expansion Plans: What To Expect“. Simple Flying (англиски). Посетено на 2022-06-29.

Надворешни врски

уреди