Ace of Baseшведска поп-група од Гетеборг. Во него биле вклучени Улф Екберг и тројца браќа и сестри: Џени, Јонас и Лин Бергрен. Нивните четири студиски албуми беа објавени во 1993-2002 година, во вкупна продажба од 30 милиони примероци. Ace of Base е трет најуспешен шведски бенд на сите времиња, по АББА и Roxette.

Ace of Base
Животописни податоци
ПотеклоГетеборг, Шведска
ЖанровиДенс-поп, Евроденс, Европоп
Период на активност1990 – 2012
ИздавачиMega
Barclay
Metronome
Arista
BMG
Polydor
Universal
Playground
Мреж. местоaceofbase.com
Членови
Јонас Бергрен
Улф Екберг
Клара Хагман
Јулија Вилијамсон
Поранешни членови
Лин Бергрен
Џени Бергрен

Happy Nation, исто така наречен The Sign, е еден од најуспешните деби албуми на сите времиња, со девет платина статуси во САД.[1] Тоа беше нејзиниот прв деби-албум, со три синглови на првото место на главната топ-список на Билборд Топ 40 - #1 ја држеше позицијата - „All That She Wants“, „The Sign“ и „Don't Turn Around“.[2]

Во 2007 година, вокалистот Лин го напушти бендот, триото се претвори во трио, но на 30.11.2009 година, конечно го напушти Џени, која беше заинтересирана за соло кариера[3]. Јулија Вилијамсон и Клара Хагман го снимија албумот на групата во 2010 година „The Golden Ratio“. Вториот ја напушти групата во 2012 година [4]. Во 2015 година, компилацискиот диск Hidden Gems беше објавен, во кој има неиздадени патеки и Б-страни снимени пред 2005 година.

Дискографија

уреди

Албуми

уреди
 • Happy Nation / The Sign (1993)
 • The Bridge (1995)
 • Flowers / Cruel Summer (1998)
 • Da Capo (2002)
 • The Golden Ratio (2010)

Синглови

уреди
 • Wheel of Fortune (1992)
 • All that She Wants (1993)
 • Happy Nation (1993)
 • Waiting for Magic (1993)
 • The Sign (1994)
 • Don't Turn Around (1994)
 • Living in Danger (1994)
 • Lucky Love (1995)
 • Beautiful Life (1995)
 • Never Gonna Say I'm Sorry (1996)
 • My dèja vu (1996)
 • Life is a Flower (1998)
 • Cruel Summer (1998)
 • Travel to Romantis (1998)
 • Beautiful Morning (2002)
 • Unspeakable (2002)

Наводи

уреди
 1. „Top 100 Albums“. Recording Industry Association of America. Архивирано од изворникот на October 18, 2015. Посетено на October 18, 2010. Text "RIAA]] " ignored (help)
 2. Trust, Gary (July 13, 2009). „Lady GaGa Makes Mainstream Top 40 History“. Billboard.com. Посетено на October 18, 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 3. Berggren, Jenny (November 30, 2009). „@Jenny Berggren“. Twitter. Посетено на October 18, 2010.
 4. Park, Lesley (30 July 2015). „Throwback Thursday: 25 Years of Ace of Base“. LA Music Blog. Архивирано од изворникот на 2015-10-03. Посетено на 2 October 2015.