1141 Бомија

астероид

1141 Бомија е главен астероиден појас, приближно 9 12 километри во пречник. За да направи револуција околу Сонцето и се потребни 3 години. Бил откриен од Макс Волф на 4 јануари 1930 година. Привременото име било 1930 AA.Тој бил именуван по госпоѓата Бом Валц, која го донирала Валцовиот рефлекторски телескоп во Хајделбершката опсерваторија.[1][2]

1141 Бомија [1]
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено4 јануари 1930 година
Орбитални особености
Епоха Орбитални елементи за епоха 2454400.5 (27 октомври 2007)
Афел2,643 ае
Перихел1,896 ае
2,270 ае
Занесеност0,164
1249,577 д
3,42 години
328,204 °
Наклон4,276 °
105,628 °
275,833 °
Физички особености
Димензиипречник 9.5
0,054  
13,9

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „JPL Small-Body Database Browser“. Посетено на 17 октомври 2007.
  2. Schmadel, Lutz D. (2003). Dictionary of Minor Planet Names. Springer. ISBN 3-540-00238-3.