.mmнајвисок семрежен домен на Мјанмар.[1]. Овој домен бил доделен во 1997. Поранешното име на Мјанмар (официјално Република Унија Мјанмар) беше Бурма до 1989 година, до тогаш и ISO 3166-1 кодот за државата беше BU, но .bu никогаш не бил развиен како домен.

.mm
Воведен1997
Тип на доменCountry code top-level domain
Состојбаактивен
ПокровителМинистерството за комуникација, пошта и телеграф на Мјанмар
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Мјанмар Мјанмар
Фактичка употребаМал број на функционални страници што го рефлектира ниското ниво на користење на интернет во Мјанмар
СоставТерцијарно ниво под секундарна етикета
Мреж. местоwww.nic.mm

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди