Врвен македонски највисок државен домен е .мкд.

.mk
.mk
Воведен2014
Тип на доменнајвисок државен домен
Состојбаактивен
РегистарМАРНет
ПокровителМинистерство за надворешни работи на Македонија
Наменета употребаентитети поврзани co Македонија
Фактичка употребаима употреба во Македонија
Состав.мкд
Мреж. местоMARnet

Примарен опслужувач за администрирање и управување со врвниот македонски домен „.мкд“ е Македонската академска истражувачка мрежа - МАРНет.

Кириличен домен

уреди

Во ноември 2012 МАРнет започна со процесот на воведување кириличен национален домен. Првата фаза од процесот беше прибирање на предлози за формата на доменот. Поднесувањето предлози се одвиваше на официјалната страница на МАРнет и траеше од 19 ноември до 3 декември 2012 година. Избраниот предлог треба да ги содржи буквите од државата (кратенка или цело име) и тој ќе биде предложен за официјална регистрација.[1][2] На анкетата победил доменот .мкд.

Гласањето за македонски кириличен домен

уреди

За време на гласањето за македонски кириличен домен гласале 2.288 гласачи и конечните резултати се:

домен гласови %
.мкд 1,670 73
.мак 324 14
.рм 155 7
.македонија 122 5
.рмкд 10 0
.рмак 7 0


Кириличниот домен .мкд е поднесен за официјална регистрација како македонски кириличен домен, а прифатен и регистриран на 20 март 2014.[3]

Наводи

уреди
  1. МАРнет избира национален кириличен домејн за Македонија
  2. Official webpage of MARnet
  3. „Македонија на интернет со кириличен домен“. Архивирано од изворникот на 2014-03-23. Посетено на 2017-05-29.

Надворешни врски

уреди