Шчурково (словенечки: Ščurkovo) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Шчурково
Ščurkovo
Шчурково is located in Slovenia
Шчурково
Шчурково
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′49.7″N 14°28′51.1″E / 45.830472° СГШ; 14.480861° ИГД / 45.830472; 14.480861
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна0,4 км2 (0,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000700000000700 м
Население (2020)
 • Вкупно0
 • Густина0,0/км2 (0,0/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1380