Шмарата (словенечки: Šmarata) — населба во Општина Лошка Долина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Шмарата
Šmarata
Skyline of Шмарата
Шмарата is located in Slovenia
Шмарата
Шмарата
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°41′21.9″N 14°28′1.8″E / 45.689417° СГШ; 14.467167° ИГД / 45.689417; 14.467167
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЛошка Долина
Површина
 • Вкупна2,07 км2 (0,80 ми2)
Надм. вис.&10000000000000585000000585 м
Население (2020)
 • Вкупно95
 • Густина46/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1386