Чулунхорот, Дорнод

Чулунхорот (монголски: Чулуунхороот, камен корал) е област во Монголија во покраината Дорнод. Во 2009 година, неговото население било 1,609.[1]

НаводиУреди

Координати: 49°52′15″N 115°41′49″E / 49.87083° СГШ; 115.69694° ИГД / 49.87083; 115.69694